Dohoda o správě katedrály sv. Víta by měla být podepsána do pátku

Praha - Ve čtvrtek či v pátek by mohli zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsat dohodu o společném užívání katedrály svatého Víta. Podle prezidentova mluvčího Petra Hájka obdržela správa Hradu souhlas Metropolitní kapituly u sv. Víta s vyjednanou dohodou.

„Kapitula akceptuje vyjednané znění dohody o společném provozování katedrály sv. Víta a je připravena dohodu podepsat dne 24. nebo 25. ledna. Správa Pražského hradu je k podepsání dohody plně připravena a s termínem podpisu souhlasí,“ uvedl Hájek v tiskovém sdělení. Správa Hradu bude mít na starosti zejména správu a údržbu objektů a zařízení, které jsou v turisticky využívaných prostorách. Církev má právo na využívání církevních objektů k liturgickým účelům, nikoli však k výdělečné činnosti.

O tom, že uzavření dohody slíbila prezidentská kancelář už v dubnu minulého roku, mluvil v nedělním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce kardinál Miloslav Vlk. Uvedl tehdy také, že církev budovu katedrály předala, ale problémy se týkají jejího vnitřního vybavení, které nepochybně patří církvi.

Dohoda souvisí s 15 let trvajícím sporem mezi státem a církví o vlastnictví katedrály. Naposledy katolická církev podala odvolání proti zářijovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který přiřkl katedrálu svatého Víta s přilehlými nemovitostmi státu. Sporem se proto bude již potřetí zabývat pražský městský soud.

Vlk se v nedělním v pořadu ČT shodl s ministrem kultury Václavem Jehličkou (KDU - ČSL) na tom, že katedrála by neměla být součástí připravovaného zákona o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi vzhledem k tomu, že jde pouze o jeden objekt. Věcný návrh zákona dnes schválila vláda.