Policie zastavila vyšetřování kakaové aféry Michala Krause

Praha - Policie odložila případ takzvané kakaové aféry bývalého poslance ČSSD Michala Krause a odsouzeného Františka Riga. Bývalý předseda poslaneckého klubu Kraus byl podezřelý z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce. Podle obvodní státní zástupkyně Šárky Pokorné ale policisté nezjistili nic, aby mohli zahájit trestní stíhání.

„České úřady navíc přes veškeré urgence neobdržely dlouho očekávanou právní pomoc z Ghany,“ uvedla Pokorná. Žalobkyně předloni požádala tamní úřady o prověření aktivit Krause a Riga v Ghaně v roce 2001, zda tam tehdy jednali s vysoce postavenými úředníky o získání privatizovaného podniku na zpracování kakaových bobů. Ačkoli ČR nemá s Ghanou smlouvu o právní pomoci, žalobci doufali, že se tamní úřady budou žádostí zabývat.

Právní pomoc tak dorazila pouze z Británie. Ta však již podle dřívějšího vyjádření žalobkyně nevnesla do kauzy žádný zvrat. Británii Česko žádalo o právní pomoc kvůli informacím o tom, že Kraus s Rigem údajně založili v létě 2001 v Londýně společnost Corius. Rigo prý tvrdil, že ho k investici v Ghaně přiměl Kraus slibem, že finance poskytnou londýnští podnikatelé.

Týdeník Respekt dokonce spekuloval o tom, že by v pozadí mohl být nákup stíhaček Gripen a lobbování londýnské společnosti British Aerospace, jednoho ze dvou hlavních výrobců letounů. Založení firmy Corius totiž prý spadá do doby, kdy vláda prosazovala nákup stíhaček. Dvojice Rigo - Kraus prý od obchodu v Ghaně ustoupila krátce poté, co sněmovna zamítla původní návrh na koupi letounů.

Policie se začala případem zabývat předloni v lednu, kdy na obchodní cestu Krause, nyní odsouzeného podnikatele Riga a rakouského podnikatele Alfreda Augustina do Ghany upozornila Mladá fronta Dnes (MfD). Kraus, kterého policie začala prověřovat nejdříve pro podezření z praní špinavých peněz a pokusu o podvod, kvůli aféře rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD i rozpočtového výboru sněmovny a složil také poslanecký mandát. Ponechal si funkci předsedy ČSSD Libereckého kraje.

Vyšetřování se týkalo i toho, že Kraus nechal z matčina účtu v pardubické spořitelně převést do Ghany 50.000 dolarů v korunách (1,8 milionu korun). Údajně také podepsal v Ghaně smlouvu o zakoupení podniku PBC na zpracování kakaových bobů za 15 milionů dolarů (asi půl miliardy korun) jako ředitel firmy ProAfri, jejímž majoritním vlastníkem je prý společnost Corius.

Rigo si odpykává desetiletý trest vězení za podvody a podle MfD tvrdil, že finance pro obchod měl zajistit Kraus z úplatku z „velké státní zakázky, která se stále odkládala“. Kraus verzi o úplatku odmítal. Z obchodu podle Riga nakonec sešlo právě proto, že Kraus do projektu peníze nevnesl.