Volvo odsouzeno ve Francii za selhání brzd

Saverne (Francie) K pokutě 200.000 eur (5,2 milionu korun) byla dnes ve Francii odsouzena švédská automobilka Volvo za to, že selhání brzd automobilu její výroby vedlo v roce 1999 k nehodě, při které zahynuly dvě děti. Uvedla to agentura AFP.

Firma Volvo byla souzena za neúmyslné zabití a ublížení na zdraví. Podle soudu výrobce o poruchovosti brzd u vozu Volvo 850 TDI věděl, protože se je několikrát snažil vylepšit. „Prodejem auta, jehož brzdový systém mohl náhle selhat, a neinformováním řidičů o možné poruše se firma Volvo dopustila nedbalosti, která byla jednou z příčin tragédie,“ rozhodl soud v alsaském městě Saverne.

Chyby, která také vedla k nehodě, se podle soudu dopustila i řidička osudného auta Catherine Kohtzová. Podle rozsudku ztratila kontrolu nad vozidlem. Tato sedmapadesátiletá učitelka za to byla odsouzena k šestiměsíčnímu podmíněnému trestu vězení, k ročnímu odebrání řidičskému průkazu a k pokutě 300 eur (7830 korun).

Příbuzní dětských obětí uvítali potrestání Volva, ale rozzlobil je podle nich nízký trest pro řidičku. „Čekáme na to přes osm let a výsledkem je šest měsíců podmíněně a 300 eur pokuty. To je ostuda!“ řekla novinářům matka jednoho ze zabitých dětí.

Volvo 850 TDI, které řídila Kohtzová, srazilo 17. června 1999 v alsaské obci Wasselonne tři děti na cestě do školy. Dvě děti ve věku devět a deset let zemřely, třetí bylo vážně zraněno. Řidičce v procesu hrozilo až tříleté nepodmíněné uvěznění a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu korun).