Julínek s Rathem ukončili svůj spor mimosoudní dohodou

Praha - Odvolací jednání ve sporu ministra zdravotnictví
Tomáše Julínka (ODS) s bývalým šéfem úřadu Davidem Rathem (ČSSD) nebude, Julínek totiž v lednu stáhl svou žalobu. Uvedla to dnes pracovnice soudu a potvrdil to i mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Oba politici se soudili kvůli Rathovu výroku, že Julínek využil peníze z VZP pro osobní účely.

Rath v listopadu 2005 novinářům řekl, že tehdejší stínový ministr Julínek mohl vytvořit materiál ODS o reformě zdravotnictví nazvaný Modrá šance za peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Julínek jej pak zažaloval. Krajský soud v Praze dal loni v březnu za pravdu současnému ministrovi. Rath se pak proti rozsudku odvolal. 

„V prvním kole ministr Julínek dosáhl úspěchu v podobě rozhodnutí o tom, že David Rath je povinen se mu omluvit a dát 20 000 korun. V následném řízení ale ministr přistoupil na návrh protistrany, že půjdou na dohodu. Protože Tomáš Julínek nemíní ztrácet svůj drahocenný čas tím, že se bude neustále zabývat Davidem Rathem. Nešlo mu o peníze. Stačí mu konstatování soudu, že byl v právu,“ osvětlil důvody stažení žaloby Cikrt. Podmínky dohody o stažení žaloby ovšem mluvčí neprozradil. 

Celý spor začal Rathovým výrokem o tom, že Modrá šance tehdejšího stínového ministra za ODS Julínka byla vytvořena za peníze VZP. Uvedl tehdy také, že někteří členové ODS jsou na pojišťovnu obchodně napojeni. Mluvčí VZP tehdy jakoukoli souvislost prostředků VZP s předvolebními materiály ODS odmítl. Vše se stalo v době, kdy Rath jako ministr vyhlásil nad VZP nucenou správu. 

Se sporem Julínka s Rathem souvisí i další žaloba na exministra, tentokrát ze strany zdravotnického experta a nynějšího náměstka Julínka Pavla Hroboně. Ten byl podle tehdejších výroků Ratha z peněz VZP přímo placen částkami kolem 100 000 korun měsíčně. Rath ho napadl, že peníze použil na knihu o reformě zdravotnictví pro Českou republiku a naznačil propojení Hroboně a Julínka při práci na Modré šanci. Hroboň tehdy řekl, že spoluautorem Modré šance jako politického dokumentu nebyl.

Ani ve sporu s Hroboněm Rath ovšem neuspěl, soud mu loni v květnu nařídil omluvit se za své výroky a zaplatit Hroboňovi finanční satisfakci 20 000 korun. Rath se měl omluvit za výrok, podle něhož jsou jeho pracovní smlouvy s VZP důkazem toho, že zdravotnický program ODS Modrá šance byl financován z peněz pojištěnců. Hroboň Rathovy výroky o výhodnosti smluv s VZP i o napojení na ODS opakovaně popíral.