Lídrem středočeské kandidátky ČSSD je Rath, utká se i s Bendlem

Praha - Kandidátku středočeské ČSSD pro podzimní krajské volby povede podle očekávání poslanec a exministr zdravotnictví David Rath. Podle jeho slov pro něj v dnešních tajných volbách hlasovalo 105 ze 112 delegátů krajské konference. Na podzim se Rath utká mimo jiné se současným středočeským hejtmanem a místopředsedou ODS Petrem Bendlem, který bude svoji funkci obhajovat.

Rath uvedl, že pokud by se stal hejtmanem on, zastavil by privatizaci středočeských nemocnic, krajské nemocnice by podle něj také přinejmenším od dětí a důchodců nevybíraly poplatky. Chtěl by také zvednout platy zdravotníkům. Podobně je podle něj nutné modernizovat i regionální školství a zlepšit stav silnic. „Za osm let vlády ODS se z ni staly tankodromy,“ míní.

Pod vedením občanských demokratů se podle Ratha vyhazují desítky a možná stovky milionů na různé zbytečné studie. Tím by měl získat prostředky na realizaci svých záměrů. Již dříve Rath uvedl, že jeho šance na vítězství v krajských volbách jsou velmi slušné. Dnes dodal, že podzimní krajské volby budou pro veřejnost rovněž příležitostí, jak dát najevo názor na reformu veřejných financí, kterou ČSSD dlouhodobě kritizuje.

Bendl výtky svého soupeře již dříve odmítl, například prodej zdravotnických zařízení byl podle něj v pořádku. Střetu s Rathem v krajských volbách se prý neobává - tvrdí, že mnohem větším protivníkem je například špatný stav silnic v kraji.

Středočeští sociální demokraté dnes rozhodovali nejen o prvním, ale i o dalších místech listiny. Dvojkou je lékař a vysokoškolský profesor Zdeněk Seidl, trojkou šéf krajských zastupitelů Marcel Hrabě, na čtvrtém místě kandiduje starostka Štěchovic Miloslava Vlková a na pátém čáslavský místostarosta Jaromír Strnad. Celkem je na seznamu 97 jmen.

Předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš letos kandidovat nehodlá, neboť se chce více věnovat povinnostem poslance. Sociální demokracie má podle něj na to, aby ve středních Čechách získala 30 procent hlasů, pokud bude vysoká volební účast. Dolejš to řekl na tiskové konferenci po skončení dnešního zasedání. Rath doplnil, že úspěchem bude, když ČSSD obsadí post hejtmana. Doplnil, že socialisté by v případě vítězství chtěli také víc než dosud dbát na ochranu životního prostředí a na rozvoj cestovního ruchu.

Kandidátku pro krajské volby ve středních Čechách sestavili také komunisté, povede je starosta Rožmitálu pod Třemšínem, nestraník Josef Vondrášek. Rozhodla o tom dnešní krajská nominační konference středočeské KSČM. Středočeští lidovci již svou kandidátní listinu sestavili počátkem prosince, v jejím čele stanul nynější náměstek hejtmana Josef Vacek. Bendl se stal lídrem kandidátky středočeské ODS v lednu.