Mladík půjde za upálení narkomana na 13,5 roku do vězení

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes potrestal 13,5 lety vězení jednadvacetiletého Juraje Lukáše ze Slovenska za vraždu šestadvacetiletého narkomana, která se odehrála loni v květnu v Hodoníně. Lukáš podle soudu muže politého toluenem zapálil. Poškozený utrpěl rozsáhlé popáleniny a po pěti dnech v nemocnici zemřel. Vrchní soud tak potvrdil rozsudek brněnského soudu z loňského listopadu, proti kterému se obžalovaný odvolal.

Společně s Lukášem dnes stanul před vrchním soudem i devatenáctiletý Michal Vala, který podle obžaloby narkomana toluenem polil. I v jeho případě vrchní soud potvrdil verdikt brněnských kolegů, kteří mladíka potrestali za výtržnictví podmínkou.

Narkomana napadla loni 17. května skupinka čtyř mladých mužů. Poškozeného zbili mimo jiné teleskopickým obuškem. Vala pak napadeného na hlavě a na ramenou polil těkavou látkou, kterou narkoman čichal, a Lukáš ho přes protesty ostatních zapálil. Muž byl nalezen v plamenech za nákupním domem Centrum v Hodoníně. Oheň uhasili kolemjdoucí. Narkoman utrpěl popáleniny na 60 procentech těla. V důsledku nich zemřel na celkové selhání organismu ve Fakultní nemocnici v Brně.

Lukáš se domáhal v odvolání, aby vrchní soud rozhodnutí brněnského soudu zrušil a věc vrátil zpět do Brna. Tvrdil, že se dopustil pouze výtržnictví. To, že by chtěl narkomana zabít, Lukáš odmítá. Vala vrchní soud požádal o to, aby ho zprostil obžaloby. Namítal, že jeho vina nebyla spolehlivě prokázána. Podle něj neexistuje důkaz, který by ho usvědčil.

Vrchní soud obě odvolání zamítl jako nedůvodná. „Poškozený byl politý toluenem, který je vysoce hořlavou látkou, v horní části těla. Obžalovaný musel být srozuměný s tím, že ho může usmrtit. Vzhledem k tomu, že poškozený utrpěl značné popáleniny, jeho umírání bylo velice trýznivé a bolestivé,“ zdůvodnil poměrně vysoký trest mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Dva mladíci, kteří narkomana napadli společně s Lukášem a Valou, dostali už dříve podmíněný trest.