Ženevský autosalon se odehrává ve znamení boje s emisemi

Ženeva  - Nejčastější barvou v expozicích automobilek na letošním ženevském autosalonu je jednoznačně zelená. Společnosti tak dávají najevo, že vyrábí ekologické vozy s nízkou spotřebou, které jsou šetrné k životnímu prostředí. O taková auta je zájem kvůli stoupajícím cenám ropy a vládním pobídkám k nákupu vozů s nízkými emisemi. A právě informace o tom, kolik oxidu uhličitého na jeden kilometr vůz vyprodukuje, je letos na čelních místech všech informačních materiálů.

Nikdo z návštěvníků autosalonu například nepřehlédne, kolik oxidu uhličitého produkují vozy BMW. Německá automobilka tuto informaci napsala na bok 20 vozů, které jsou v její expozici vystavené ve dvou patrech nad sebou. Firma tvrdí, že 21 modelů BMW má emise maximálně 140 gramů oxidu uhličitého na kilometr. Automobilka navíc loni prodala více než 400 000 vozů používajících technologie na snižování spotřeby a výfukových plynů.

Místo, kde své vozy ukazuje světu francouzský Peugeot, je pro změnu vyvedeno ve stylu džungle s vodopádem. Stěně navíc dominuje informace, že firma od roku 2001 prodala více než 1,1 milionu aut, které nevyprodukují více než 120 gramů oxidu uhličitého na kilometr.

Pozadu nezůstává ani česká automobilka Škoda Auto. Ta v Ženevě představuje svou ekologickou řadu GreenLine. Kromě vozů Fabia GreenLine a Octavia MultiFuel oblékl zelený kabát i nový Superb. Ten bude ve verzi GreenLine vyráběn s dieselovým motorem o obsahu 1,9 litru. Do ovzduší vypustí během jednoho kilometru 136 gramů oxidu uhličitého.

Německý Opel představil svou Corsu ve variantě ecoFlex. Velkou pozornost budí ovšem i koncept s názvem Flextreme. Futuristicky vyhlížející vůz, jehož součástí jsou i dvě dvoukolová vozítka Segway, slibuje produkci maximálně 40 gramů CO2/km. Vůz je vybaven dieselovým motorem o obsahu 1,3 litru, který nabíjí lithium-iontové baterie. Je ale možné ho také připojit do zásuvky a nabít, jen na baterky dokáže ujet 55 kilometrů. Podle automobilky většina Evropanů denně stejně více neujede.

Za svým způsobem magickou hranici je v případě emisí považováno 100 gramů CO2/km. Pod tuto metu by se měla dostat například Toyota se svým novým malým čtyřmístným vozem IQ. Ve voze bude benzinový motor o obsahu jednoho litru, uvažuje se i o naftové verzi. Auto by mělo produkovat 99 gramů oxidu uhličitého na kilometr. Také kompaktní SUV Urban Cruiser má za cíl srazit emise na minimum. Mělo by produkovat méně než 140 gramů na kilometr.

Emise snižuje díky použití takzvaného balíčku i-blue i korejská automobilka Hyundai. Na nynější modely jsou aplikovány různé kombinace prvků řady i-blue. Celý balíček zahrnuje novinky ohledně snižování odporu, zvýšení efektivity motoru a převodů a vyladění podvozku.

Například Hyundai i30 s naftovým motorem o obsahu 1,6 litru produkoval dosud 125 gramů oxidu uhličitého na kilometr. S opatřeními balíčku i-blue se snížily o 15,2 procenta na 106 gramů na kilometr. Model i10 s naftovým motorem o objemu 1,1 litru produkuje 114 gramů oxidu uhličitého na kilometr. S pomocí základních prvků řady i-blue lze emise snížit o 17 procent až na 95 gramů na kilometr.

Nejméně emisí ale podle automobilky vyprodukuje model i10 s nově vyvinutým tříválcovým motorem o obsahu 0,3 litru s turbodmychadlem a aplikací CNG. V této kombinaci produkuje i10 jen 65 gramů oxidu uhličitého na kilometr, což je podle zástupců automobilky nejméně ve své třídě.

Svoji zelenou zónu mají i u Fiatu, pod hranici 100 gramů oxidu uhličitého na kilometr by se dostal také například VW Polo BlueMotion, Seat Ibiza Ecomotive nabo Ford Fiesta ECOnetic.

Generální tajemník Mezinárodní organizace výrobců automobilů (OICA) Yves van der Straaten dnes v Ženevě prohlásil, že snaha o snižování emisí bude pokračovat. „Automobiloví výrobci jsou světovými lídry ve výzkumu a vývoji a utrácejí miliardy dolarů ročně na vylepšení stávajících konceptů,“ řekl van der Straaten. Silniční doprava přitom produkuje 16 procent emisí oxidu uhličitého způsobených člověkem.