Svitavy budou naléhat na urychlenou výstavbu obchvatu města

Svitavy - Svitavy získají díky stavbě nové rychlostní komunikace R35 obchvat, který ulehčí dopravě ve městě ležícím u křižovatky dvou důležitých státních silnic I/35 a I/43. Zároveň by nová silnice mohla napomoci dalšímu rozvoji podnikání a přilákat další investory do oblasti s tradičně vysokou nezaměstnaností. Novinářům to dnes řekl starosta Jiří Brýdl.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již začalo s výstavbou obchvatu nedalekého Opatova na trase na Brno za téměř půl miliardy korun, hotový by měl být příští rok v listopadu. Vedení Svitav věří, že v souvislosti s výstavbou rychlostní silnice R35 se začne následně stavět i obchvat jejich města. „Naší prioritou je, aby v souladu s memorandem, které uzavřel Pardubický kraj s ministerstvem dopravy, bylo pokračováno i v obchvatu Svitav. Dovedeme si těžko představit, že by doprava objela Opatov, ale projížděla Svitavami,“ uvedl Brýdl.
   
Projekt na obchvat je zpracován, svitavská radnice chce nyní požádat o pomoc hejtmana Pardubického kraje Ivo Tomana, který má dopravu na starosti. Město také chce výstavbu obchvatu urgovat na ŘSD a ministerstvu dopravy.
   
Ministr Aleš Řebíček podporu výstavby rychlostní komunikace potvrdil. „Ministerstvo dopravy uvolní v roce 2008 na přípravu výstavby rychlostní silnice R35 rozpočtovým opatřením 50 až 100 milionů korun. V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2009 budou nárokovány potřebné prostředky na přípravu a realizaci výstavby R35,“ uvedl Řebíček v dopise zaslaném Pardubickému kraji s tím, že výstavba rychlostní silnice patří mezi vládní priority.
   
Pardubický kraj po dlouhých jednáních odsouhlasil trasu rychlostní silnice R35 v takzvané jižní variantě, která vede poblíž Svitav. Zároveň by měly být vybudovány tři přivaděče do severnějších částí kraje k Ústí nad Orlicí, Žamberku a Lanškrounu. K financování silnice i dvou přivaděčů se před lety zavázala memorandem vláda. Definitivní trasování R35 kolem Svitav zatím není dořešené. Přes které konkrétní pozemky silnice povede určí až další podrobnější stavební dokumentace, řekl vedoucí odboru výstavby svitavské radnice Pavel Čížek.
   
Obchvaty a nové silnice by měly ve Svitavách prospět jak životnímu prostředí, tak dalšímu rozvoji podnikatelského sektoru. "Vznikne zde významný dopravní uzel, propojení silnic I/43 s R35. Pro Svitavy to je
samozřejmě příznivé, zvláště když bude odkloněna doprava od města. Měli jsme tu i investory, kteří říkali, že je škoda, že u nás není dálnice," uvedl Brýdl.