Rakousko zřejmě ustoupí od celodenního svícení aut na silnicích

Vídeň - Rakousko by po poměrně krátké zkušenosti s celodenním povinným svícením automobilů po celý rok mohlo od tohoto nařízení zase ustoupit. Tento záměr ve Vídni oznámili na společné tiskové konferenci ministři dopravy a vnitra Werner Faymann a Günther Platter. Návrh má být předložen ke schválení parlamentu ještě letos.

Podle tohoto návrhu by mělo být zachováno povinné svícení za zhoršené viditelnosti, tak jak to bylo v minulosti. Celodenní svícení zároveň nemá být zakázáno a má být ponecháno na rozhodnutí každého řidiče, zda bude svítit či ne. Zatím není jasné, zda zůstane v platnosti požadavek svítit po celý den v zimním období.

Povinné celodenní svícení po celý rok bylo v Rakousku zavedeno v listopadu 2005 a teprve od jara loňského roku je vymáháno pod hrozbou pokuty. V zemi vyvolalo rozporné reakce, přičemž velká většina řidičů - podle průzkumů plné tři čtvrtiny - se postavila proti. Kritiku vyvolalo opatření i mezi ekology, podle nichž celodenní svícení znamená zvýšení spotřeby pohonných hmot v průměru zhruba o 25 litrů na každé auto za rok. To představuje jen v Rakousku kolem 300 000 tun emisí kysličníku uhličitého ročně navíc.

Nejednoznačně vyznívají i dosavadní studie o vlivu svícení na bezpečnost dopravy. Právě s cílem zvýšit bezpečnost na silnicích bylo celoroční svícení zavedeno, jeho příznivý dopad se však zatím nepodařilo jednoznačně prokázat.

Dnešní návrh obou ministrů se opírá o nejnovější z řady studií, která naopak dochází k závěru, že svítící auta za bílého dne bezpečnost spíše zhoršují, protože odpoutávají pozornost řidičů od menších objektů na silnici - chodců, cyklistů, motocyklů a případných překážek. Významným argumentem proti svícení se pak staly bilance úmrtnosti na rakouských silnicích v posledních měsících, které se výrazně zhoršily.

Existují však i studie, podle nichž svícení bezpečnost na silnicích zvyšuje. První kritické reakce předhazují ministrům nejen populismus, ale i postup, který je v rozporu s celkovým vývojem v Evropě, kde se celodenní svícení po celý rok postupně zavádí. Rozpornost rakouského postoje pak podtrhuje skutečnost, že samo sice svícení hodlá zrušit, ale na úrovni EU údajně podpoří celoevropskou směrnici ve prospěch celoročního svícení.

V České republice platí povinnost celodenního svícení bez ohledu na roční dobu od loňského 1. července.