Záložní rota české armády začala působit v Kosovu

Praha/Priština - Záložní rota české armády posílila jednotky Severoatlantické aliance v Kosovu. Tři armádní letouny AN-26 přepravily 57 příslušníků roty do Prištiny v neděli, ostatní přiletěli o den dříve. „Všech 116 příslušníků roty dorazilo v pořádku,“ uvedla poručice Andrea Langerová. Česká rota má být po celou dobu nasazení v Kosovu dislokována na švédské základně Camp Victoria.

Jednotku povolal 13. května do akce generál Gerard Hagarty, pod jehož velení spadají ve středním sektoru Kosova i Češi. „Konkrétní úkoly, které nás nyní čekají, ještě přesně neznáme. Vše se dozvíme přímo od generála Hegartyho,“ uvedl kapitán Ivo Dvořák, který rotě velí. „Předpokládáme plnění obdobných úkolů jako při posledním nasazení.“

Naposledy byla záložní rota v Kosovu v únoru a v březnu, kdy posílila alianční síly KFOR v citlivém období před a po jednostranném vyhlášení nezávislosti. Vojáci museli zvládat dav při demonstracích na přechodech mezi Kosovem a Srbskem a patrolovali v oblastech, za které odpovídají Švédové a Slováci.

Dosud mělo Česko v Kosovu více než 400 vojáků. Čeští vojáci na základně v Šajkovaci na severovýchodě Kosova působí v rámci sil KFOR již od roku 1999. Od začátku letošního roku je v Kosovu již 12. kontingent.