Desítky léků podraží

Praha - Některé léky na předpis podraží. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž příští úterý oznámí, že zdravotní pojišťovny budou léky hradit z menší části než nyní, a to znatelně zvedne doplatky. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

U některých léků by mohly doplatky vzrůst až o desítky korun. Nejhlouběji budou muset sáhnout do kapsy pacienti, kteří léky užívají dlouhodobě a mají jich více najednou. „Půjde především o pacienty, kteří trpí chronickými nemocemi. Hlavně oni budou v lékárně doplácet vyšší částky,“ připouští mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

„Nižší úhrady pojišťoven lze čekat u léků na snížení krevního tlaku, na vysoký cholesterol, na srdeční potíže, na schizofrenii nebo na depresi. Bude to znamenat zvýšení spoluúčasti pacientů,“ uvedl expert na lékovou politiku z firmy Infopharm Josef Suchopár.

Konkrétní léky, za které budou pacienti platit víc, zatím ústav pro kontrolu léčiv tají. „Mohu pouze potvrdit, že ke snížení úhrad na některé léky dojde. Podrobnosti se lidé dozví v úterý,“ řekl šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Doplatky na léky půjdou nahoru kvůli novému zákonu, který od letošního roku prosadil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ten nechce, aby pojišťovny platily za léky víc, než je nezbytně nutné.

Proto mají nově pojišťovny platit jen tolik, kolik by zaplatily za plně hrazený lék v nejlevnější zemi Evropské unie. „Když můžou mít firmy nižší ceny v jiných zemích, tak můžou jít s cenami dolů i tady,“ říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Jenže se snížením cen farmaceutické firmy zatím nepočítají. „Na zlevnění léků nemáme prostor,“ tvrdí Kudynová. A snížit své marže zatím nehodlají ani lékárníci.