Od července začne platit nová dopravní značka

Praha - Nové dopravní značky "zimní výbava" a "zimní výbava - konec" začnou na českých silnicích platit od 1. července. Značky vymezí úseky, kam smějí řidiči v období od 1. listopadu do 30. dubna vjet pouze se zimními pneumatikami, případně s řetězy, informoval Václav Špička z Autoklubu ČR.

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka vysvětlil, že jakmile vyhláška, která značky definuje, vstoupí příští měsíc v platnost, začnou správci silnic vybírat místa, kde bude zimní výbava pro řidiče povinná. S novými značkami se počítá nejen na horách, ale například i na dálnici D1 na Vysočině. Na dálnicích a silnicích první třídy budou o jejich rozmístění rozhodovat státní instituce ve spolupráci s policií, na komunikacích nižších tříd pak obce s rozšířenou působností. Na některých místech se umístí značení jen v zimním období, jinde budou stát značky po celý rok.

Na úseky označené modrými kulatými značkami s emblémem automobilu a sněhové vločky budou moci od listopadu do dubna vjet osobní auta pouze se zimní výbavou. Její součástí jsou zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech s hloubkou vzorku minimálně čtyři milimetry. U kamionů budou zimní pneumatiky povinné na hnací nápravě. Hloubka vzorku bude v tomto případě minimálně šest milimetrů. Pod značkou může být navíc tabulka, která upravuje období, ve kterém příkaz platí. Za porušení vyhlášky bude řidičům hrozit ztráta jednoho bodu a v blokovém řízení pokuta až 2000 korun.