Schwarzenberg: Rezoluci vyzývající k ratifikaci Lisabonské smlouvy Česko nepodpoří

Vídeň - Na nynějším summitu Evropské unie v Bruselu má být předložen návrh rezoluce vyzývající osm zemí, které ještě Lisabonskou smlouvu neschválily, aby plynule pokračovaly v ratifikačním procesu. Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga však Česko takový návrh nepodpoří.

„Je velmi důležité, aby všechny instituce EU odolaly pokušení vyvíjet teď nějaký tlak. To by bylo kontraproduktivní. Tlak je už beztak dost velký, neměli bychom ho ještě dál zvyšovat. Proto podobnou rezoluci nepodpoříme, nemělo by to smysl,“ vyjádřil nesouhlas s prohlášením Schwarzenberg.

Podle dřívějšího prohlášení českého ministra zahraničí irské zamítnutí Lisabonské smlouvy o reformě institucí EU není důvod k zastavení ratifikace tohoto dokumentu. Připomněl však, že Česko musí napřed vyčkat rozhodnutí ústavního soudu, který zkoumá, zda je Lisabonská smlouva v souladu s českou ústavou. Tento proces bude trvat ještě několik měsíců.

„Spoléhám se raději na fakta a z nich vyvozuji závěry. Určitě ale nechci Evropu bez Irska. Irsko si musí v klidu rozmyslet svůj další postup a my mu k tomu musíme dopřát čas. Vyvíjet tlak by bylo to nejhloupější, co bychom teď mohli udělat,“ řekl k řešení nynější situace Schwarzenberg.