Po nedělních vedrech přijdou bouřky a možná i krupobití

Praha - Nedělní teploty nad 30 stupňů Celsia vystřídají v noci na pondělí bouřky s přívalovými dešti a kroupami. Zvlněná studená fronta bude postupovat přes území České republiky k východu, bouřky hrozí v noci v Čechách a od pondělního rána také na Moravě. Napršet může místy až 40 milimetrů srážek, vítr v nárazech může dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu. Výstražnou informaci vydal dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meteorologové označili stupeň nebezpečí jako vysoký. Bouřky by mohly v pondělí od půlnoci přibližně do 18:00 zasáhnout Prahu a kraje Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a kraj Vysočina. Od 07:00 do 21:00 přijdou bouřky do Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Po přívalových srážkách by se mohly rozvodnit malé toky, potoky i jindy suchá koryta, hrozí zatopení silnic, sklepů, garáží nebo níže položených bytů. Vzhledem k velké rychlosti větru pracovníci ČHMÚ doporučují lidem, aby si zabezpečili okna, skleníky a lehčí předměty.

Meteorologové varují také před škodlivým UV zářením. Ozónová vrstva nad územím České republiky i střední Evropy je v těchto dnech o 15 až 20 procent slabší, než je její běžný stav. Při jasném a polojasném počasí se proto může UV záření do 28. června zvýšit až o pětinu. Lidé by se měli v těchto dnech před slunečními paprsky více chránit, používat krémy s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývky hlavy, uvádí Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce.