Česká pošta nabídne výpisy trestů a založení živnosti

Praha - Česká pošta bude od čtvrtka na vybraných pobočkách vydávat výpisy z trestního rejstříku a umožňovat bude rovněž založení živnosti. Firma tak rozšíří služby svých kontaktních míst Czech POINT, která dosud sloužila k vydávání výpisů z obchodního a živnostenského rejstříku a katastru nemovitostí. Kontaktní místa Czech POINT na úřadech a poštách vydala od začátku roku kolem 400 000 výpisů.

Na konci června poskytovalo službu kontaktního místa veřejné správy Czech POINT 900 přepážek na 555 pobočkách České pošty. Do konce letošního roku by se měla síť rozrůst na tisíc poboček s více než 2 000 přepážkami. Místa Czech POINT vedle toho provozují i obecní úřady nebo hospodářská komora.

Poskytování výpisů z neveřejného rejstříku trestů dosud mohly jen Czech Pointy na úřadech. Na poště za výpis zájemce zaplatí 50 Kč. „Počítáme s tím, že bude o výpisy značný zájem. Mým cílem je, abychom zákazníkům poskytovali kompletní servis v oblasti zprostředkování vybraných dokumentů elektronickou cestou,“ uvedl generální ředitel pošty Karel Kratina s tím, že doufá, že do současného portfolia brzy přibude také poskytování informací o stavu bodů na účtu každého řidiče.

Novinkou je i částečný výpis z katastru nemovitostí a úplný výpis z obchodního rejstříku. Systém doposud umožňoval dohledávat požadovaný výpis z katastru pouze podle čísla listu vlastnictví. Nově stačí sdělit pouze katastrální území a parcelní číslo pozemku nebo číslo popisné budovy, případně číslo bytové jednotky. Pošta navíc nabízí možnost žádosti o výpis z veřejných registrů přes internet a jeho doručení na dobírku.

Logo Czech POINT
Logo Czech POINT