Ministr Pospíšil čeká s odvoláním Kuly na informace od policie

Praha - Pokud policie dojde k závěru, že by setrvání Luďka Kuly ve funkci mohlo ohrozit vyšetřování, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho odvolá. Řekla to dnes mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová. Policie ředitele vězeňské služby obvinila, že při správě cizího majetku připravil stát o miliony korun. Jde o kauzu zakázky na rušičky mobilních telefonů ve věznicích.

„V tuto chvíli záleží na orgánech činných v trestním řízení, aby posoudily, zda setrvání generálního ředitele vězeňské služby v jeho funkci ohrozí průběh vyšetřování,“ uvedla Steinerová. Ministr podle ní dnes požádal policii o informaci, zda bude kauzu dále vyšetřovat. Pokud policie usoudí, že k ovlivňování vyšetřování v současnosti nemůže docházet, počká ministr se svým dalším rozhodnutím, dokud nebude vyřízena Kulova stížnost proti zahájení jeho trestního stíhání.

Spolu s Kulou policie údajně obvinila i bývalého náměstka Zdeňka Kreuzziegera. Společně prý připravili stát bezmála o 20 milionů. Podle mluvčího protikorupční policie Romana Skřepka hrozí dvěma pracovníkům vězeňské služby za porušení povinností při správě cizího majetku dva roky až osm let vězení.

Vyšetřování probíhá od loňského ledna 

Policie kauzu problematické zakázky na rušičky vyšetřovala od loňského
ledna. Již dřívější kontrola z ministerstva spravedlnosti naznačila, že
Kreuzzieger se mohl dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kvůli problematické zakázce také z místa náměstka odstoupil. Kula sice podle kontroly ministerstva pochybil rovněž, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho však neodvolal.

Poptávkové řízení původně vyhrála společnost pb mont ve věznicích v
Příbrami a Novém Sedle. Zakázka na rušící zařízení v dalších pěti věznicích byla převedena do utajeného režimu a vězeňská služba proto výběrové řízení nevypisovala.

Rušení v některých zařízeních ovšem nefungovalo, ve věznicích v Příbrami a Novém Sedle byly rušičky odpojeny. V dalších pěti zařízeních vězeňská služba rušičky nepřevzala a na pb mont podala žaloby.

Nákupem rušiček se již loni zabývali poslanci. Sněmovní kontrolní výbor
tehdy dospěl k závěru, že Vězeňská služba při jejich nákupu postupovala v rozporu se zákonem a zvolila špatné řešení. Poslanci také konstatovali, že takové pochybení si vyžaduje personální změny.