ÚOHS: Schůzka Peciny s Babišem nebyla tajná, ale řádně naplánovaná

Praha - Schůzka předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martina Peciny s průmyslovým a zemědělským magnátem Andrejem Babišem, o které v sobotu informovala Česká televize (ČT), nebyla tajná, ale řádně naplánovaná. Informuje o tom ředitel odboru vnějších vztahů ÚOHS Kristián Chalupa. Místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová dnes uvedla, že pokud Pecina okolnosti své schůzky s Babišem dostatečně nevysvětlí, pak by měl být odvolán.

ČT v reportáži uvedla, že tajná schůzka vyvolává pochyby o nestrannosti šéfa antimonopolního úřadu Peciny. Ten se podle kamerového záznamu soukromě sešel podnikatelem Andrejem Babišem v jednom z autosalonů na pražském Chodově právě v době, kdy ÚOHS prověřuje Babišovu žádost o další zvětšení jeho společnosti Agrofert. Na schůzce se podle ČT mělo mluvit o fúzi Agrofertu se skupinou První žatecká. Odhadem se jedná o obchod za miliardu korun.

ČT uvedla, že podle zákona předseda úřadu nesmí svým jednáním narušovat nezávislost a nestrannost úřadu. Stejná pravidla platí i pro všechny jeho podřízené. Právníci oslovení ČT považují setkání za minimálně etický problém.

Že to bylo neetické setkání? To je absurdní 

Dana Kuchtová

Pecina by měl vysvětlit okolnosti své schůzky s Babišem. Pokud se ukáže, že šlo o tajnou schůzku, pak by měl být odvolán.

Pecina televizi setkání s Babišem nepopřel, naopak připustil, že se setkali opakovaně. Podle Kristiána Chalupy není nejmenší důvod, proč by se předseda ÚOHS nemohl scházet s kýmkoliv mimo svou kancelář. „Schůzky konané v Praze se uskutečňují téměř výhradně na veřejných místech právě proto, že předsedovi tento způsob komunikace připadá transparentnější,“ říká Chalupa. Pecina prý ve schůzkách hodlá i nadále pokračovat. Polemiku o neetičnosti podobných setkání považuje za absurdní. 

Místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová dnes v Otázkách Václava Moravce řekla, že to považuje za vážné porušení etického kodexu, který by měl zachovávat každý státní úředník. „Myslím, že bychom měli od Peciny žádat vysvětlení a vláda by se tím měla zabývat,“ uvedla. Podle ní by v případě, když se ukáže, že šlo o tajnou schůzku, měl být Pecina odvolán.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman z Paříže, kde je na služební cestě, vzkázal, že o případu nemá dost informací, proto se jím nechce zabývat. Přesto chce do budoucna navrhnout změny rozhodovacích pravomocí antimonopolního úřadu. O fúzích a pokutách by už neměl rozhodovat pouze předseda úřadu, ale například pětičlenná rada.