Kauza Ztohoven a atomového hřibu se vrací k soudu

Hradec Králové - Případ simulovaného výbuchu atomové bomby ve vysílání České televize (ČT) ještě nekončí. Krajský soud v Hradci Králové zrušil březnový rozsudek Okresního soudu v Trutnově, který autory atomového hřibu - uměleckou skupinu Ztohoven - zprostil obžaloby z šíření poplašné zprávy. Sedm mladých umělců v čele s Davidem Brudňákem se vloni v červnu nabourali do pořadu ČT2 Panorama. Do obvyklých záběrů hor vpašovali fiktivní výbuch atomové bomby.

Proti osvobozujícímu rozsudku trutnovského soudu se odvolal státní zástupce. Odvolací komise hradeckého soudu poslala případ zpět k projednávání - vadilo jí neúplné dokazování a také to, že soud první instance neuvedl, kdo vlastně do vysílání ilegálně vstoupil. Trutnovský soud by tak měl vyslechnout další svědky.

Okresní soud v Trutnově členy skupiny zprostil obžaloby s tím, že svým jednáním nezpůsobili znepokojení obyvatelstva.

Členům skupiny Ztohoven v případě prokázání viny hrozily za šíření poplašné zprávy až tři roky vězení nebo pokuta. Většina z obžalovaných před trutnovským soudem odmítla vypovídat a odkázala na manifest skupiny Ztohoven. V něm je uvedeno, že svým činem chtěli upozornit na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový. Členové také uvedli, že nechtěli vyvolat paniku ani poškodit televizní vysílání, státní zastupitelství pro ně požadoval uložení veřejně prospěšných prací.

Skupina Ztohoven v prosinci 2007 vyhrála první ročník nových cen pro mladé umělce, které pod názvem Cena NG 333 poprvé vyhlásila Národní galerie v Praze. Umělecká skupina Ztohoven se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Členové skupiny také například zakryli červené neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla.