Čeští vojáci přistáli v Afghánistánu

Praha - Český armádní letoun mířící do Afghánistánu přistál v Kábulu podle plánu ve 12:30. Letadlo, které nakonec dostalo povolení k přeletu Turkmenistánu, odletělo v ranních hodinách z pražského letiště Kbely, aby do Kábulu dopravilo afghánské děti léčící se v Česku a vojáky vracející se z dovolené. Stroj odletěl z Prahy už v pátek, ale musel se vrátit, protože Turkmenistán nepovolil přelet nad svým územím.

„V 6:15 odletěl z letiště Praha-Kbely letoun vzdušných sil AČR Airbus A-319 do afghánského Kábulu po doručení písemného povolení k přeletu turkmenským vzdušným prostorem od tamních úřadů,“ uvedla mluvčí náčelníka generálního štábu české armády Mira Třebická s tím, že na počtu pasažérů ani nákladu se nic nezměnilo.

Odpoledne mluvčí potvrdila, že letoun přistál v Kábulu podle plánu ve 12:30. Návrat letounu do Prahy se plánuje ještě na dnešní večer. Z Afghánistánu má přivézt deset příslušníků speciálních sil a české policie a nepotřebný zdravotnický materiál od českých jednotek.

Letadlem podle ministerstva obrany cestovalo kromě posádky 39 osob. Byli mezi nimi afghánští pacienti, kteří se léčili v Česku a teď se v doprovodu příbuzných vraceli do vlasti, dále čeští vojáci, kteří se z dovolené vraceli zpět do afghánské mise, část nového kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky působící na letišti v Kábulu a také vedoucí civilní části provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Václav Pecha.

Chybějící povolení k přeletu pozdrželo i loni v prosinci odlet prvních 41 členů kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky v Kábulu. Zatím nejvážnější incident se stal právě předloni v prosinci, kdy byl na letišti v turkmenském Ašgabatu zadržen na 14 hodin český speciál, jímž se vracela česká vojenská delegace z Afghánistánu.