Ombudsman: Úřady selhaly u schvalování areálu na Ještědu

Brno/Liberec - Podle veřejného ochránce lidských práv postupovaly úřady při schvalování modernizace lyžařského projektu v Liberci v rozporu s českým právním řádem. Kancelář Otakara Motejla kritizuje hlavně postup Krajského úřadu v Liberci ve stavebním řízení. Pracovníci úřadu jsou však přesvědčeni, že nepochybili. Brání se tím, že rozhodovali v časové tísni a snažili se umožnit investorovi - liberecké radnici - realizovat mistrovství světa v lyžování v roce 2009.

Postup výstavby areálu kritizuje i Česká inspekce životního prostředí. Stavba prý nebyla posuzována z hlediska vlivu na životní prostředí. Rozsah projektu to přitom vyžadoval. Investor ale projekt stáhl a rozdělil na jednadvacet samostatných částí. „Přestože nebylo pochyb o tom, že se jedná stále o ten samý projekt, krajský úřad každý návrh posoudil samostatně a u každého konstatoval, že nebude posuzován podle vlivů na životní prostředí,“ uvedla Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmana.

Ombudsmanův úřad zjistil pochybení také při vydávání stavebního povolení pro lyžařský vlek Pláně-Skalka a lanovou dráhu Skalka. Povolení bylo vydáno bez předchozího souhlasu státní správy lesů, což je v rozporu se zákonem. To investor získal až dodatečně ve chvíli, kdy už byly pozemky odlesněny a zbaveny půdy.

Ombudsmanova zpráva výstavbu na Ještědu nijak neohrozí. Vydaná stavební povolení, která byla předmětem šetření, jsou právoplatná a nelze je přezkoumat, proto ochránce práv své šetření skončil. „Vzhledem k závažnosti případu však chce o svých zjištěních informovat Poslaneckou sněmovnu v rámci souhrnné zprávy o své činnosti,“ poznamenala Hrazdílková.  

V souvislosti s přípravou mistrovství světa v lyžování, které se v Liberci uskuteční v únoru a březnu příštího roku, se na Ještědu od roku 2005 realizovalo nebo ještě dokončuje 21 projektů za více než 660 milionů korun. Investorem bylo město Liberec a k největším stavbám v areálu patří budova se zázemím za 134 milionů korun, úprava skokanských můstků za 94 milionů nebo parkovací dům za více než 75 milionů korun. Lanovka a vlek na Skalku ale byly investicí společnosti Snowhill, která ještědský areál provozuje. Za nelegální vykácení části lesa dostala loni firma od inspekce životního prostředí pokutu 800 tisíc korun.

Veřejný ochránce lidských práv Otakar Motejl
Veřejný ochránce lidských práv Otakar Motejl