Ištvan vyhrál soud, vrací se do Brna

Olomouc - Bývalý šéf Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Ivo Ištvan si připsal první dílčí vítězství ve sporech, které vede s šéfy české justice. Bývalý vysoký představitel státního zastupitelství, podle některých spekulací sesazený kvůli kauze Čunek, podal na svou nástupkyni Milenu Hojovcovou žalobu za její personální praktiky.

Za projev pracovní šikany označil její rozhodnutí, kterým ho v květnu nedobrovolně přesunula z brněnské pobočky VSZ do olomoucké centrály, kam musel denně 80 kilometrů dojíždět. Hojovcová to tehdy odůvodnila tím, že pro Ištvana neměla v Brně práci.

Krajský soud v Ostravě před několika dny vyhověl Ištvanově návrhu a vydal předběžné opatření. Ištvana dočasně vrátil na zastupitelství do Brna, kde bydlí. O jeho pracovněprávní žalobě na Hojovcovou ovšem ještě soudy definitivně nerozhodly.

„Vnímám to jako malý, nicméně pozitivní krůček. O tom, zda je možné státního zástupce přesouvat bez jeho souhlasu z jedné pobočky na druhou, musí soud teprve rozhodnout, což je záležitost na delší lokte,“ řekl Právu včera Ištvan.

Musí mu zajistit kancelář a práci

Původně o opatření rozhodoval olomoucký okresní soud, který ovšem jeho návrhu nevyhověl. Ištvan tak uspěl až s odvoláním v Ostravě a vrací se do Brna na odbor zaměřený na závažnou hospodářskou a finanční kriminalitu.

„Ve středu mi přišlo rozhodnutí krajského soudu o předběžném opatření, které samozřejmě respektuji, a nic s ním nenadělám. Už ode dneška (od čtvrtka) je tedy pan Ištvan zpět na pobočce v Brně. Musím mu tam teď najít kancelář i nějakou práci. Můžu mu ale klidně dát odsud i práci z Olomouce,“ komentovala verdikt soudu Hojovcová.

Závěry krajského soudu prý nepovažuje za svou prohru. „Rozhodně to není žádná tragédie. Já ten spor nevyvolala, vyvolal jej Ištvan,“ dodala Hojovcová.