Podle obhájkyně se Březina obává msty, protože se údajně zapletl do aféry kolem lehkých topných olejů. „V této věci zemřelo už šest lidí,“ uvedl ve svých obavách. Nejvyšší soud dnes o jeho přesunu do české věznice nerozhodl, případ se na základě stížnosti ministra vrátil zpátky na začátek. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Ostravě, který by měl zohlednit Březinův nesouhlas a napravit další formální chyby.
Březinu chytili celníci v roce 2006 na Öresundském mostě mezi Dánském a Švédskem, v autě převážel údajně deset kilogramů heroinu. Není ale prvním Čechem zadrženým ve Skandinávii. V roce 2001 byli zadrženi dva jeho krajané se 17 kilogramy heroinu, letos byl obžalován jeden Čech, opět kvůli heroinu.
Za pašování drog sedí v zahraničních vězeních desítky Čechů
Obchod s drogami, spolu s krádežemi a převaděčstvím, je nejčastějším zločinem, kterého se Češi v zahraničí dopouštějí. Za pašování drog jich bylo v cizině v posledních letech zadrženo několik desítek. Většinou šlo o jednotlivce. Nejznámější jsou asi případy Emila Novotného a Radka Hanykovicse, kteří dostali za převážení heroinu vysoké tresty v Thajsku. Oba byli v roce 2004 vydáni do Česka.
Novotnému Ústavní soud potvrdil výši trestu, který mu dala thajská justice. Podle soudců by jeho snížením mohli ztížit situaci lidem, kteří v cizině také usilují o to, aby si svůj trest mohli odpykat v Česku. Novotný dostal v Thajsku 50 let vězení, tři amnestie mu pak trest snížily. Devět let si už odpykal, v České republice mu zbývá odsedět necelých osmnáct let.
Radek Hanykovicz měl kvůli nemoci přerušený trest. Nedávno zemřel na rakovinu plic. Zbývalo mu ještě 8,5 roku vězení.
