Havel: Rusko a Bělorusko jsou autoritativní režimy nového typu

Praha - Rusko a Bělorusko dnes bývalý prezident Václav Havel označil za nové sofistikovanější autoritativní režimy, které se zrodily v posledních letech. Západní demokracie by se podle Havla neměly obávat dát najevo, co se jim na těchto režimech nelíbí. Havel se v té souvislosti zmínil i o ruském útoku na Gruzii.

Podle Havla, který dnes promluvil na pražské konferenci o bezpečnostních výzvách v Asii a jejich dopadech na Evropu, si v Rusku navzájem odporují prezentovaná demokracie a skutečný život. Rusko je také hlavním spojencem Běloruska, které je terčem kritiky západních zemí kvůli nedodržování lidských práv.

Havel chápe, že všichni chtějí mít s „putinovským“ Ruskem co nejlepší partnerské vztahy. Upozornil ale, že k partnerství patří otevřenost a schopnost mluvit i o tom, co se jedné či druhé straně nelíbí. „Západ, euroatlantický svět, EU, Spojené státy by se neměly ostýchat v zájmu míru, byť falešného, v zájmu hospodářských styků, mluvit o tom, co se jim nelíbí na ruské politice, na ruském počínání,“ zdůraznil Havel, známý obránce lidských práv ve světě.

Na konci srpna Havel uvedl, že Evropská unie by měla Rusko jasně pojmenovat jako agresora v Gruzii. Unie se ale podle něj bojí udělat důrazný krok, například omezit ekonomické vztahy s Moskvou, neboť je vydírána přísunem energetických zdrojů z Ruska.

„Zatím to vypadá tak, že je to hodnota všech hodnot. Že ropa je důležitější než lidská práva, samostatnost státu a takové drobnosti,“ uvedl nedávno Havel v České televizi před summitem k rusko-gruzínskému sporu. EU by podle něho měla dát Rusku najevo, že takový dojem je falešný a jsou hodnoty, pro které stojí něco obětovat.

Rusko - gruzínský konflikt

0Jako odpověď na kavkazskou situaci Evropská unie na summitu odložila vyjednávání o nové smlouvě týkající se strategického partnerství s Ruskem. Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pondělí slíbil úplné stažení ruských jednotek z Gruzie, až tam přijedou pozorovatelé z Evropské unie, vyplynulo z jednání z Nicolasem Sarkozym, prezidentem Francie, která nyní EU předsedá. Rusko v nedávném ostrém konfliktu vpadlo do Gruzie poté, co se gruzínské ozbrojené síly pokusily silou vyřešit problém separatistické a proruské Jižní Osetie.

Následky bojů
Následky bojů