Sněmovna řeší daně, dopravu i trestní řád

Praha - Na své osmatřicáté schůzi dnes bude Poslanecká sněmovna projednávat novelu silničního zákona a nový trestní řád. Zabývat se bude také vládní novelou zákona o daních z příjmu, která počítá se snížením sociálního pojištění o 1,5 procenta. Sazba daně z příjmu by zůstala na současných 15 procentech místo poklesu na 12,5 procenta. Na řadu by mohl přijít i sociálnědemokratický návrh na snížení spotřební daně z pohonných hmot.

Snížení sociálního pojištění pro zaměstnance pro příští rok navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Poslanec ODS Vlastimil Tlustý i jeho rebelující kolegové Juraj Raninec a Jan Schwippel již dříve ohlásili, že vládní daňovou novelu kvůli nezměněné sazbě patnácti procent nepodpoří, a koalici proto hrozí, že tento návrh kvůli nedostatku hlasů neprosadí.

Sociální demokraté přišli s návrhem na snížení spotřební daně z pohonných hmot, aby tak omezili tlak na růst jejich cen. Vláda s tím ale nesouhlasí. Tlustý však již dříve nevyloučil, že tento návrh podpoří. Sám stejný krok navrhoval před třemi lety ještě jako opoziční politik.

Na pořadu dne se dále objeví novela silničního zákona, která má strážníkům zachovat právo měřit radarem rychlost v obci. Pokud by zákon nebyl schválen, městská policie by o tuto pravomoc od příštího roku přišla. Zachování současného stavu má zajistit i novela trestního řádu, podle níž by měli policisty i v budoucnu vyšetřovat státní zástupci. Policejní reforma totiž umožnila, aby to dělali jejich kolegové.