V Ruzyni přistálo letadlo se dvěma zraněnými vojáky z Lógaru

Praha - Na pražském ruzyňském letišti odpoledne přistál vojenský speciál se dvěma zraněnými českými vojáky z Afghánistánu. Vojáci utrpěli středně těžká poranění při pondělním raketovém útoku na základnu Shank v provincii Lógar, kde sídlí český Provinční rekonstrukční tým. Nyní se budou léčit ve střešovické nemocnici.

Při útoku na základnu byli zraněni celkem tři vojáci, jeden z nich lehce. Dva hůře zranění rotní, narození v letech 1978 a 1980, byli poté, co jim byla poskytnuta první pomoc, přepraveni letecky nejdříve do americké polní nemocnice na základně v Bagrámu. Lehce zraněný rotmistr byl ošetřen na základně Shank.

ČR působí v Afghánistánu v rámci sil NATO; vyslala tam čtyři stovky vojáků. Český provinční rekonstrukční tým, jehož civilní část vojáci chrání, má v provincii Lógar jižně od metropole Kábulu na starosti například obnovu nemocnic, škol a drobných vodních děl či opravu jediné funkční přehrady v provincii. Mezi další projekty patří rekonstrukce silnic a mostů, ale například i podpora zemědělství.