Neonacisté dostali za vydávání rasistického časopisu dva a tři roky vězení

Havlíčkův Brod - Erik Sedláček a Libor Budík dnes odešli od havlíčkobrodského okresního soudu kvůli vedení neonacistického internetového časopisu s nepodmíněnými tresty odnětí svobody. Sedláček má strávit ve vězení s ostrahou tři roky, Budík byl odsouzen k dvouletému trestu ve vězení s dozorem. Soud obžalovaným prokázal trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka.

Oba muži působili postupně v letech 2003 a 2004 jako šéfredaktoři a autoři textů internetového časopisu Poslední generace. Články v časopise podle soudu obsahovaly nenávistná vyjádření vůči Židům a vyzývaly k jejich likvidaci, otevřeně zpochybňovaly holocaust. Autoři se hlásili k myšlenkám nacionálního socialismu.

Sedláčkův obhájce se na místě odvolal, Budíkův si ponechal čas na
rozmyšlenou. Okresní státní zástupce Zdeněk Štěpánek je s rozsudkem
spokojen. "Propagace nacismu je sama o sobě nebezpečným jednání,
prostřednictvím internetu se jeho nebezpečnost ještě zvyšuje. Nepodmíněné tresty jsou zcela na místě, přestože obžalovaní dosud nebyli soudně trestáni," řekl novinářům Štěpánek.

Třicetiletý Budík u soudu argumenty obžaloby nepopíral. Působení v časopise i autorství textů doznal, prohlásil však, že konkrétní články si
nepamatuje. Potvrdil své působení ve funkci šéfredaktora, své názory však údajně už změnil a má jiné starosti. „Nepořádal jsem žádné demonstrace ani další podobné akce,“ řekl Budík.

Šestadvacetiletý Sedláček, který v souvislosti s případem strávil několik
měsíců ve vazbě, u soudu využil práva nevypovídat. Jeho autorství článků podepsaných pseudonymem Sedlis-Diehard podle žalobce dostatečně prokázaly znalecké posudky.