Za smrt Nely dostanou rodiče 1,5 milionu - nemocnice se neodvolala

Brno - Manželé Slavíkovi dostanou téměř 1,5 milionu korun jako odškodné za smrt jejich dcery Nely, která zemřela v brněnské fakultní nemocnici. Odškodné jim přiřkl soud; nemocnice se neodvolala a rozsudek tak nabyl právní moci. Je to zatím nejvyšší odškodné, které bylo přiznáno za úmrtí blízké osoby ve zdravotnických zařízeních v Česku.

Nemocnice nejprve za smrt dítěte vyplatila rodině odškodné 655.000 korun. Rodiče ale nebyli s částkou spokojeni. Podali proto žalobu, kterou vysoudili omluvu od nemocnice a dalších 800.000 korun. Tuto částku je nutné chápat jako součást celkového odškodného. „Mylně je verdikt vykládán tak, že toto je uznané odškodné za smrt děvčátka. Skutečnost je ale jiná. Rozhodl jsem o vyplacení dalších 800.000 korun, přičemž bylo uznáno odškodné v celkové výši bezmála 1,5 milionu korun,“ vysvětlil soudce Michal Ryška.

Nela zemřela před dvěma lety poté, co podstoupila v brněnské nemocnici operaci zhoubného nádoru na levé tváři. Zahynula v důsledku selhání řady tělesných orgánů. Při 80 minut trvajícím zákroku totiž utrpěla těžké popáleniny. Ležela na vyhřívací podušce, která hřála více, než měla. Podle expertů mohla mít elektrická podložka až 50 stupňů Celsia. Nemocnice nyní bude usilovat o proplacení odškodného od firmy Biomedica, která elektrickou podušku nemocnici dodala. Po tragédii bylo používání tohoto výrobku v nemocnicích zakázáno.

Ryška se zabývá i další známou mediální kauzou. Týká se záměny novorozenců v nemocnici v Třebíči. Jejich rodiče nyní usilují o vyplacení dvanáctimilionového odškodného.