Školy nemají peníze na školní psychology

Praha - Školy nemají dostatek peněz na školní psychology, protože ministerstvo zatím neuvolnilo evropské peníze na projekt, který je měl zajistit pro 120 škol. Ty přitom o psychology velmi stojí a většinou už s nimi mají podepsané smlouvy.

Školní psychologové pomáhají dětem i učitelům. Zabraňují šikaně, násilí a braní drog, organizují výchovné a vzdělávací programy. Mohou zasáhnout hned a přímo ve školách. Tři roky mělo 120 škol psychology díky evropským fondům a projektu školních poradenských pracovišť. Ten ale před prázdninami skončil a jeho pokračovaní ministerstvo zatím neschválilo.

Nový projekt měl začít od září, školy s penězi na psychology počítaly a mnohé se s nimi už domluvily. I ministerstvo školství psychology ve školách chce. Projekt ale zatím nedostal evropské peníze proto, že je zařazen v jiném operačním programu. Problém je jeho takzvaná udržitelnost, tedy financování poté, co skončí čerpání evropských peněz. To už mají dělat kraje.

"Vzhledem k tomu, že se letos odehrávají krajské volby, kraje nám nejsou schopny říci, zda tuto udržitelnost zajistí," vysvětluje náměstek ministra školství Dušan Lužný. Projekt by tak mohl dostat peníze nejspíš až od ledna. Podle Lužného ale ministerstvo bude hledat peníze, které by do té doby pomohly školám psychology udržet. Ministerstvo doufá, že letos ještě školy na psychology nějaké peníze dostanou. O pomoc chce požádat kraje a podívá se i do své rezervy.