Odvolací soud zrušil osvobození Krejčířovy manželky

Praha - Okresní soud pro Prahu - západ se bude muset znovu zabývat případem Kateřiny Krejčířové, ženy uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, viněné z podílnictví. Středočeský krajský soud totiž v neveřejném zasedání zrušil osvobozující verdikt okresního soudu a případ mu vrátil k novému projednání. Žalobci viní Krejčířovou z toho, že používala manželovy peníze, ačkoli podle spisu věděla, že pocházejí z trestné činnosti. V případě uznání viny jí hrozí dva roky až osm let vězení. Krejčířová je stejně jako její manžel stíhána jako uprchlá. Podle posledních informací pobývá v Jihoafrické republice.

Krejčířová podle obžaloby přijímala nejméně do roku 2005 od Krejčíře velké množství finančních prostředků, ačkoli jí muselo být zřejmé, že pocházejí z manželovy trestné činnosti, mimo jiné například z daňových úniků. Za více než 20 milionů korun podle spisu v roce 1998 zakoupila do svého vlastnictví nemovitost v Černošicích, v ulici V Dubině. Dalších zhruba 130 milionů korun údajně použila na rekonstrukci, opravy a další provoz vily.

Okresní soud Krejčířovou v červenci zprostil obžaloby z podílnictví s tím, že se neprokázalo, že peníze, které používala, pocházely z Krejčířovy trestné činnosti, ani že by znala údajně pochybný původ financí. „Je nesporné, že obžalovaná na sebe částky převedla. Sporné je to, zda pocházely z trestné činnosti,“ uvedl tehdy soudce Pavel Vosmanský. Státní zástupkyně ale se závěry prvoinstančního soudu nesouhlasila a proti rozsudku se odvolala.

Policie Krejčířovou nejprve v červnu 2005 obvinila z praní manželových špinavých peněz. Podezírala ji z toho, že manželovi umožnila zastřít pochybný původ jeho peněz a nákupem a dalšími investicemi do rozsáhlé nemovitosti v Černošicích prý několik let legalizovala výnosy z manželovy trestné činnosti. Státní zástupce ale dospěl k závěru, že její jednání lépe vystihuje trestný čin podílnictví. Toho se podle zákona dopouští ten, kdo ukryje nebo na sebe či jiného převede či užívá věc, jež byla získána trestným činem, který spáchala jiná osoba.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce právě ve vile v Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovali na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství. Krejčíř od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Verdikt je nepravomocný.

Český podnikatel, který je stíhaný za majetkové a násilné trestné činy, čeká na vydání do ČR v Jihoafrické republice.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24