Dětí nemocných černým kašlem stále přibývá

Praha - Od začátku roku do konce září onemocnělo černým kašlem 345 dětí, což je 3,5krát více než za stejnou dobu loni. Jen za měsíc září přibylo 77 nových případů, což je téměř třináctkrát více než ve stejném měsíci minulý rok. Celkem se za letošní rok nakazilo 405 lidí. Nemocnost byla podobně zvýšená i v letech 2004 a 2005.

Černý kašel se objevuje zejména u dětí mezi devátým a čtrnáctým rokem, ohroženi jsou ale i kojenci. Ministerstvo zdravotnictví kvůli nepříznivé situaci nedávno rozhodlo o přeočkování dětí ve věku okolo 11 let. „Od příštího roku budeme právě tu skupinu 10-14letých očkovat v deseti letech šestou posilovací dávkou,“ informoval hlavní hygienik ČR Michael Vít. O epidemii se zatím ale mluvit nedá. 

Velmi riziková je nemoc pro děti v prvních měsících života, kdy za sebou ještě nemají povinná očkování. Proti černému kašli se očkují novorozenci v rámci hexavakcíny. K očkování se přistupuje nejdříve od 13. týdne. Kojenec zemřel na následky černého kašle loni a před třemi lety.  

Nynější zvýšená nemocnost je podle odborníků daná tím, že má dětská populace málo protilátek. Před zhruba deseti lety se totiž neočkovaly všechny děti. Tehdy se totiž používala vakcína takzvaná celobuněčná, která někdy vedla k nepříjemným vedlejším účinkům. Od roku 2001 se v ČR začala používat vakcína „acelulární“, která prý způsobuje mnohem méně negativních reakcí.

Černý neboli dávivý kašel způsobuje bakterie Bordetella pertussis. Proti onemocnění se dá očkovat. Druhou formu nemoci, která je méně závažná, způsobuje bakterie Bordetella parapertussis, proti níž očkování nechrání. Také této druhé formy přibývá. V září se potvrdilo 11 případů, loni ve stejný měsíc žádný. Letos od ledna do konce září se počítalo s 62 onemocněními „parapertusí“, o 35 více než loni ve stejnou dobu.

V minulosti dávivý kašel vyvolal v Evropě epidemie, při nichž umíraly desítky tisíc lidí, převážně dětí. V ČR se celoplošně očkuje proti dávivému a černému kašli od roku 1958, výskyt těchto nemocí výrazně poklesl. Nemoc se projevuje dráždivým a záchvatovitým kašlem.