ODS se soustředí na senátní volby, analýza prohry v krajích počká

Praha - ODS se hodlá nyní plně soustředit na druhé kolo senátních voleb, analýzu propadu strany v krajských volbách chce nechat až na klidnější období. Novinářům to dnes po jednání širšího vedení strany řekl místopředseda strany a ministr vnitra Ivan Langer.

Zdůraznil, že ODS si uvědomuje, že krajské volby a první kolo voleb senátních prohrála. „Každý má právo na svůj názor a každý má právo se i mýlit,“ komentoval pak Langer dnešní vyjádření prezidenta Václava Klause. Volby byly podle prezidenta výrazem touhy po změně. Je však škoda, že na tuto touhu doplatili dobře pracující krajští hejtmani, soudí Klaus.

Po druhém kole senátních voleb, kde jsou stále ve hře dvě desítky kandidátů ODS, prý strana vypracuje analýzu důvodů prohry a na jejím základě je připravena ke konkrétním závěrům. „Připomínám, že nás čeká volební kongres,“ podotkl Langer. Předseda strany Mirek Topolánek se tiskové konference nezúčastnil, jednání rady opustil více než hodinu před jeho závěrem.

V krajských volbách prohrála ODS ve všech krajích, přišla tak s velkou pravděpodobností o všech 12 křesel hejtmanů. Nejúspěšnější stranou byli opoziční sociální demokraté, kteří prezentovali krajské volby jako referendum o nepopulárních krocích Topolánkovy vlády.

Ve volbách do třetiny Senátu čeká 19 zástupců ODS tvrdý souboj s rivaly z ČSSD, jeden kandidát občanských demokratů se střetne se zástupkyní KSČM. ODS dnes představila svou kampaň pro druhé kolo s heslem „Na levý hák odpovězme pravým“ a vyzvala všechny nelevicové voliče, aby její kandidáty podpořili. Podle místopředsedy Langera kampaň naznačuje jednak přiznání prohry v prvním kole, jednak snahu situaci zvrátit, a to férovým způsobem.