Rozsudek v pátek: Klára Mauerová nechápe své jednání, Škrlová je oběť

Brno - V kuřimské kauze dnes před brněnským krajským soudem zazněly závěrečné řeči. Matka týraných chlapců vypověděla, že nechápe, jak mohla týrání dopustit. Advokát Barbory Škrlové ve svém vyjádření požádal soud, aby jeho klientku zprostil viny z týrání. Ta podle něj jednala pod nátlakem. Rozsudek vynese soudce Pavel Göth v pátek ráno. Sestrám Mauerovým hrozí až deset let vězení, Škrlové pak sedm let.

Klára Mauerová: Nechápu, jak jsem to mohla dopustit

Klára Mauerová, matka týraných chlapců Ondry a Jakuba z kuřimské kauzy, dnes ve své závěrečné řeči před brněnským krajským soudem uvedla, že nechápe, jak bití svých malých synů „mohla vůbec připustit“. Plně prý věřila tomu, že jedná ve prospěch chlapců, a to na základě pokynů „pana doktora“. Státní zástupkyně navrhuje pro Mauerovou kolem deseti let vězení. Matka chlapců soud o mírnější trest nepožádala. Zároveň však poprosila, aby byl rozsudek v kauze vynesen bez její přítomnosti. Soud se k tomu zatím nevyjádřil.

Klára Mauerová

0„Nechápu, jak jsem to mohla dopustit. Nesnažím se na nikoho vinu svalit, ani hrát mučednici. Nevím, proč se to stalo,“ uvedla Mauerová s tím, že nechápe, jak bití svých malých synů „mohla vůbec připustit“. Věřila, že jedná ve prospěch chlapců.

Mauerová pronesla svoji závěrečnou řeč se slzami v očích. Neustále opakovala, že nechápe, proč se týrání dopustila. Podle některých výpovědí byla zmanipulována svojí sestrou Kateřinou a Barborou Škrlovou. Dvojice údajně Kláru přesvědčila, že hoši mají velké výchovné problémy. Pak se objevil tajemný „pan doktor“, který začal zasílat ženě pokyny, jak má hochy vychovávat. Jejich drsná výchova připomínala spíše mučení.

Škrlová je podle advokáta oběť, žádá zproštění viny

Právní zástupce Barbory Škrlové Richard Novák požádal brněnský krajský soud, aby jeho klientku zprostil viny z týrání. Škrlové, jedné z hlavních aktérek kuřimské kauzy, za něj hrozí až sedm let vězení. Žena, která se v minulosti vydávala za děvče Aničku a chlapce Adama, podle státní zástupkyně topila ve vodě dnes devítiletého chlapce Ondru. Hájí se tím, že k tomuto jednání byla přinucena.

„Barbora je sice zvláštní, ale čistá žena, která by prostě nebyla schopna brutálního násilí,“ zdůraznil Novák. Škrlová podle něj jednala pod silným nátlakem. Proto advokát žádá nejen zproštění viny, ale i její okamžité propuštění na svobodu.

Rozsudek v pátek

Soudce Pavel Göth oznámil, že rozsudek v kauze Kuřim vynese brněnský krajský soud v pátek ráno. Obžalobě z týrání chlapců Ondřeje a Jakuba čelí skupina šesti lidí, kteří podle obžaloby děti mučili, aby z nich udělali osoby poslušné všech příkazů. Podle některých úvah souvisí případ s náboženskou sektou.

Za týrání chlapců z Kuřimi až 10 let

Žalobkyně navrhuje pro sestry Kláru a Kateřinu Mauerovy, tedy matku a tetu hochů, deset let vězení. Další klíčová postava případu Barbora Škrlová by měla být poslána podle ní na sedm let do vězení. Kolem osmi let vězení požaduje státní zástupkyně pro Jana Škrlu a Hanu Bašovou. Janu Turkovi, poslednímu z šestice obžalovaných, navrhuje pětiletý trest.