Ředitelství silnic a dálnic musí přepracovat dokumentaci o vlivu na životní prostředí k R43

Brno/Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude muset přepracovat dokumenty nutné k posouzení vlivů stavby silnice R43 v úseku dálnice D1 - Kuřim na životní prostředí. V minulých dnech o tom rozhodlo ministerstvo životního prostředí (MŽP), vyplývá to z informačním systému EIA.

Podle Miroslava Patrika z Dětí Země je nyní projekt jižní části R43 po sedmi letech od prvního předložení k posouzení EIA znovu na počátku. „Ministerstvu se nelíbí, že na jihu Moravy chybí logická dopravní koncepce, ve které by byl zakotven koridor R43. Ten bude muset určit kraj po domluvě s ministerstvem dopravy v rámci schválení zásad územního rozvoje kraje,“ řekl Patrik. Ten bude schválen nejdříve na konci příštího roku, do té doby podle něj příprava projektu zamrzne.

Druhou výtkou ministerstva životního prostředí je, že posuzování EIA u této stavby probíhá podle dnes již neplatného zákona z roku 1992, což může případně zkomplikovat získání evropských dotací na stavbu. Dva další úseky R43 z Kuřimi do Svitávky a dále do Starého Města jsou posuzovány již podle novějšího zákona z roku 2001.

Zatímco o jejím vedení severní částí regionu, v úseku Svitávka - Staré město, nejsou pochybnosti, pře se vedou o jižní trase v okolí Brna. Původní projekt z období druhé světové války, kdy se už o nutnosti výstavby této komunikace mluvilo, počítal s vedením silnice přes městskou část Bystrc.