Squatteři demonstrovali v centru Prahy

Praha - Squatteři se rozhodli protestovat proti pátečnímu policejnímu zákroku ve squatu Cibulka v Praze-Košířích. Na dnešní podvečer proto svolali na Palackého náměstí v Praze demonstraci. Na akci dohlížela desítka policistů, akce ale byla pokojná.

„Chceme protestovat proti zvyšující se represi proti squatterskému hnutí. Není to jen páteční zákrok, ale poslední události,“ řekl Tomáš. Na mysli měl například kontrolu policie ve squatu Milada na začátku listopadu.

Squatterům se ale především nelíbil páteční policejní zákrok ve squatu Cibulka. Podle Miklíkové zde policisté pátrali po údajném pachateli loupežného přepadení. Tři squatteři před policejní hlídkou utekli na střechu statku, odkud měli po policistech házet cihly a tašky, čímž dva policisty zranili. Slezli až po varovném výstřelu.

Při odjezdu na stanici se situace dále vyostřila, zadržené se snažili bránit další obyvatelé usedlosti. Zraněn byl další policista. K další potyčce došlo i před policejní stanicí, kam přišlo squattery podpořit několik desítek lidí, policie proto přivolala další hlídky a speciální zásahovou jednotku.

Squatteři si stěžují, že je policie napadla a zbila

Příznivci squatterů ale tvrdí, že na policisty neútočili. Naopak si stěžují, že je policie napadla a zbila. Domnívají se také, že ve skutečnosti se policie snažila squat vyklidit.

To Miklíková popírá. „Tam nešlo o žádné vyklízení squatu. K tomu nemáme oprávnění. Navíc tam není v okolí zvýšená kriminalita, nemáme důvod proti nim nijak zasahovat,“ tvrdí mluvčí. Dodala, že policisté se snažili pouze zjistit, zda se zde neskrývá hledaný pachatel. „Není normální, když někdo před policisty začne utíkat. Logicky je začali pronásledovat,“ řekla Miklíková.

Čtyřem squatterům hrozí až pět let vězení

Při zásahu byli celkem zraněni tři policisté, čtyři squatteři byli obviněni z útoku na veřejného činitele. Hrozí jim až pět let vězení. Jeden z nich, Slovák, je stále v policejní cele, o jeho vině by mělo být rozhodnuto ve zkráceném řízení.

Usedlost Cibulka je dlouhodobě neudržovaný objekt. Podle czechtek.bloguje.cz se několik mladých lidí z komunity squatterů se souhlasem majitele budov před časem rozhodlo zanedbanou památku oživit.

„Před třemi měsíci se sem nastěhovalo asi sedm lidí se souhlasem jednatelky společnosti, která to vlastní,“ řekl squatter Tomáš. Dodal, že objekt patří společnosti Cibulka a.s., kterou vlastní společnost ÚAMK, tedy Ústřední automotoklub.