Česko sužuje vítr, hrozí i náledí a sněhové jazyky

Praha - K upozornění na silný vítr, které platí až do sobotního rána, dnes přidali meteorologové i varování před náledím a sněhovými jazyky. Náledí se může tvořit na mokrých silnicích kdekoli v republice od pátku 15:00 do sobotního poledne. V pátek během odpoledne se na horách a postupně i v polohách nad 600 metrů začnou tvořit sněhové jazyky, místy i závěje.

Na většině území bude foukat čerstvý, převážně západní vítr o rychlosti 29 až 43 kilometrů za hodinu, v nárazech a na horách 50 až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor může mít ojediněle rychlost až kolem 110 kilometrů za hodinu. Vítr v noci na pátek přechodně zeslábne, další slábnutí větru nastane v noci na sobotu.

Lidé by se měli snažit předejít škodám, které může silný vítr způsobit. Meteorologové radí zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci a ukotvit stavební jeřáby. Lidé by neměli, pokud nemusí, chodit poblíž starších budov a v blízkosti větších stromů.

Řidiči by měli za jízdy přiměřeně snížit rychlost, protože náhlý boční náraz větru může učinit auto neovladatelným. Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy. Je třeba počítat s možným prodloužením doby jízdy a na horách by měli lidé sledovat informace horské služby a dodržovat její pokyny.