ČR se jako poslední země EU ještě nevyjádřila k Lisabonské smlouvě

Stockholm - Švédský parlament schválil ve čtvrtečním hlasování ratifikaci Lisabonské smlouvy. Jedinou zemí Evropské unie, v níž se zatím zákonodárný sbor k dokumentu nevyjádřil, tak zůstává Česká republika. Ve švédském parlamentu zasedá 349 poslanců, ve prospěch Lisabonské smlouvy se vyjádřila výrazná většina. Pro hlasovalo 243 poslanců, proti 39 a 67 se hlasování zdrželo.

Smlouvu zatím schválily parlamenty 24 zemí. Jako jediné ji odmítlo Irsko, kde se jako v jediném státě unie rozhodovalo o složitém a těžce dojednávaném právním textu v referendu. Proces ratifikace nebyl dokončen ještě v Německu, ačkoli parlament smlouvu schválil. Její odpůrci totiž podali stížnost k ústavnímu soudu a prezident Horst Köhler odmítl dokument podepsat, dokud nerozhodne soud. V Polsku čeká dokument ještě na podpis prezidenta Kaczyńského, který slíbil, že smlouvu podepíše tento týden.

Češi v čele EU bez Lisabonské smlouvy?

Mirek Topolánek:

„Nejsou žádné signály, že by ÚS shledal Lisabonskou smlouvu neslučitelnou s Ústavou, ale i kdyby se to náhodou stalo, existují mechanismy buď změn v Ústavě, anebo i jiného řešení.“

V České republice závisí termín schvalování Lisabonské smlouvy na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten posuzuje, zda je dokument v souladu s českým právním řádem. O Lisabonské smlouvě bude jednat Ústavní soud 25. listopadu. Zatímco vláda se jednomyslně shodla, že dokument českému právu neodporuje, prezident Václav Klaus, který se chce jednání soudu osobně účastnit, si myslí opak: „Já se teď setkávám s disidenty Evropské unie a já se mezi ně počítám.“

České předsednictví Evropské unii se blíží a mohlo by se stát, že ČR jako země v čele EU nebude mít tento dokument schválený. Politici by zřejmě ani po kladném vyjádření soudu nestihli tento rok dokument ratifikovat. „Je to políček ze strany Švédska, které až po nás přebírá předsenictví a už půl roku tedy bude mít Lisabonskou smlouvu schválenou,“ uvedl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Bývalý předseda Evropského parlamentu Enrique Barón Crespo dnes v Praze kritizoval názor premiéra Topolánka, že by pro Česko nebyl problém, pokud by bylo předsednickou zemí bez schválení lisabonské smlouvy: „Předsednictví radě přirovnávám k dirigentovi. Musí znát partituru, kterou bude hrát, a musí s ní souhlasit.“

Premiér Mirek Topolánek se snaží uzavřít s ČSSD dohodu. Sociální demokraté však mají podmínky - česká vláda by měla přispět k ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy do konce roku a stanovit termín přijetí eura. „Je velkou ostudou Topolánkovy vlády, že ČR dosud neratifikovala Lisabonskou smlouvu,“ myslí si předseda poslaneckého klubu ČSSD a hejtman Michal Hašek. Obě podmínky jsou ale pro koalici značně problematické. Premiér Topolánek přiznává, že Česko nemá jinou šanci, než dokument co nejdřív schválit. Jinak se podle něj snadno můžeme znovu stát vazaly Ruska.

Pokud ale soudci žádný rozpor mezi Lisabonskou smlouvou a českým právem nenajdou, bude o ní rozhodovat parlament. A zatím to vypadá, že tam by s jejím schválením problém být neměl. Pro dokument zvedne ruku zřejmě většina občanských demokratů a všichni zelení, lidovci a sociální demokraté. Naopak proti schválení smlouvy jsou komunisté, ale i část ODS v čele s Vlastimilem Tlustým: „Já Lisabonskou smlouvu v žádném případě nepodpořím. V podstatě je to likvidace nezávislého Českého státu.“