Zelení se shodli s ministerstvem zdravotnictví na sporných bodech zákona

Praha - Zdravotničtí odborníci Strany zelených se dnes večer shodli se zástupci ministerstva zdravotnictví na vyřešení sporného paragrafu v zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Vláda jej ve středu nepřijala kvůli nesouhlasu zelených a lidovců. V jednom z paragrafů přesně definovali, na co má pacient nárok ze svého zdravotního pojištění. V druhém pak zakotvili možnost, aby si každý mohl nadstandardní péči připlácet. Zástupci KDU-ČSL se však dnešní schůzky nezúčastnili údajně kvůli nedostatku času na prostudování ministerského návrhu. "Postup, který zvolila KDU nebo někteří její členové, nemohu nazvat jinak než nezodpovědný," řekl po jednání novinářům náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Zeleným, které na jednání reprezentovala ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková, se do návrhu zákona podařilo prosadit vlastní požadavky. Hlavním bylo to, že doplácení za nadstandard nesmí být zavedeno dříve, než budou standardy hrazené z veřejného zdravotního pojištění jasně definovány.

Svůj návrh, který má být kompromisem, v pátek zveřejnil i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Variantu, že by zákon stanovil povinnost ministerstva standardy zveřejnit a o jejich podobě extenzivně diskutovat s profesními organizacemi, hodlá předložit vládě jako pozměňovací návrh. „To, co jsme dnes dohodli, je velmi blízké i tomu kompromisnímu návrhu, se kterým v pátek přišel ministr financí Kalousek,“ míní Šnajdr.

Zákon o veřejném zdravotním pojištění budou ministři asi opět projednávat v pondělí; podle Šnajdra by jeho nový návrh mohl být přijatelný i pro lidovce. „Já jsem přesvědčen o tom, že bude-li na vládě ze strany KDU a její reprezentace vůle hledat kompromisní řešení, tak jsme ho na tomto jednání našli,“ dodal.