Především s navyšováním počtu vojáků v zahraničí nesouhlasí opozice a komunisté. Pokud sněmovna nedokáže mandát jednotek působících hlavně v Kosovu a Afghánistánu schválit, může vláda svým rozhodnutím prodloužit jejich pobyt o 60 dní, pak by se musely jednotky stáhnout. Vláda v říjnu odsouhlasila plán misí pro příští rok, který počítá s pokračováním mise KFOR v Kosovu, kde by působilo až 550 vojáků.
Druhým a pro českou armádu významným místem má zůstat Afghánistán, kde kabinet odsouhlasil navýšit personál v misi ISAF v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar z nynějších 415 na 645 osob a sto příslušníků speciálních sil by v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda bojovalo s příslušníky hnutí Taliban. Obrana připouští i možnost, že by se počet vojáků v misi ISAF zvýšil jen na 480 lidí.
V roce 2009 by také čtyři české letouny Jas-39 Gripen měly po několik měsíců pomáhat s ochranou vzdušného prostoru tří pobaltských zemí, pět vojáků by cvičilo své místní kolegy v Iráku a několik mužů by působilo v misích například v Čadu či na Sinajském poloostrově. Připravena je i česká účast ve společné česko-slovenské bojové skupině v rámci Evropské unie ve druhé polovině příštího roku.