„My jsme v parlamtní demokracii a je to Parlament, který schvaluje vyslání vojáků do zahraničí. Postavit nás do situace, kdy se prostě neakceptují naše připomínky, kdy se v Senátu schválí 745 vojáků v Afghánistánu a pak se prostě ve sněmovně válcuje, sněmovna, aby přistoupila na to, co si zrovna vláda protlačí, to je vlastně nerespektování Ústavy,“ prohlásil Zaorálek v dnešních Otázkách Václava Moravce.
Sociální demokracii se nelíbí ani výroky premiéra Mirka Topolánka, kterými počastoval Paroubka po neschválení vyslání vojáků do zahraničních misí. „Jiří Paroubek ohrožuje životy a zdraví mužů a žen v uniformách armády České republiky. Jiří Paroubek nese osobní odpovědnost za životy lidí ohrožených terorismem nejen v Afghánistánu,“ obviňoval v nich Topolánek.
Podle Zaorávka se vláda musí za tyto výroky premiéra sociální demokracii a jejímu předsedovi omluvit. „Pokud nedojde k tomu, že se vláda omluví za ty výroky, které slyšíme v poslední době, a pokud nebude odvolán ministr Langer, tak nejenže se nebude mluvit o dohodách, ale my vyvoláme hlasování o nedůvěře vládě,“ pohrozil Zaorálek.
Vondra oponuje: Není za co se omlouvat
Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) ale Zaorálkovu rétoriku zásadně odmítá. „Já si myslím, že tady není vůbec za co se omlouvat. To, co prostě ČSSD demonstrovala v Parlamentu v pátek, je jasná ukázka toho, že vlastně o žádnou dohodu nestojí,“ branil stanovisko občanské demokracie. Dodal, že na prodloužení přítomnosti českých jednotek v Afghánistánu není nic špatného, ostatní státy počty svých vojáků v zemi dokonce navyšují. Jako příklad uvedl Spojené státy, Španělsko či Francii.
Topolánkovi i dalším členům jeho vlády se nelíbí, že poslanci neschválili záměr vlády poslat do Afghánistánu české vojáky i v roce 2009 ani poté, co nabídl kompromisní řešení. Slíbil nižší rozšíření mise ISAF v Afghánistánu i ukončení české účasti v protiteroristické operaci Trvalá svoboda ke konci roku 2009 ve stejné zemi. Vypracovat konkrétní podobu kompromisu dostala za úkol ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) ještě během vánočních svátků. Plán by měl počítat s ukončením přítomnosti stovky českých protiteroristických specialistů v operaci Trvalá svoboda, jak už slíbil v pátek Topolánek, a snížením počtu českých vojáků v misi ISAF na 500.