Nepřijetí antidiskriminačního zákona přináší ČR pokuty

Praha - Přestože se poslanci letos ve sněmovně sešli na rekordním počtu schůzí, zůstalo jim přes sto neprojednaných bodů. Jedním z nich je antidiskriminační zákon, který vetoval prezident. K pokusu o jeho přehlasování se zákonodárci nedostali už sedm měsíců, přestože státu hrozí pokuty od Evropského soudního dvora.

S příchodem prosince vynesl Evropský soudní dvůr první trest právě za to, že normy o rovnosti mužů a žen v českém sociálním zabezpečení stále scházejí. Pokuta se zatím pohybuje v řádech desítek tisíc, ale postupně se zvyšuje. „Byla podána další žaloba za neplnění rasových směrnic. Čekají nás další žaloby a rozsudky,“ upozorňuje ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ).

Prezidentské veto může přehlasovat 101 poslanců, ale současné rozložení sil ve sněmovně se oproti prvnímu hlasování změnilo. Poslanci před vetem zákon schválili poměrem 111:21. V řadách ODS avizují někteří poslanci přechod na stranu odpůrců.

Do nového roku s sebou poslanci nesou i další záležitosti k vyřízení. Nejvíce jim jich zůstalo díky neschválenému programu řádné prosincové schůze. Předseda sněmovny Miloslav Vlček to vypočítává na zhruba 130 bodů, které k projednání zůstávají. Program prvního řádného jednání v novém roce doladí organizační výbor až v polovině ledna.