Místo cizinecké policie rozhoduje o trvalých pobytech ministerstvo vnitra

Praha - Od letošního roku bude žádosti k trvalému pobytu místo cizinecké policie vyřizovat ministerstvo vnitra. Slibuje si od toho hlavně ulehčení práce cizinecké policii. Ta nápor žádostí o víza v posledních letech nezvládala. Cizinecká policie od nového systému ale ulehčení agendy neočekává.

Cesta k trvalým pobytům u nás už nepovede přes policii, ale rovnou přes ministerské úředníky. „Znamená to další krok ve zcivilnění správních agend, které se týkají cizinecké politiky, vychází to ze zákona o policii,“ informuje Tomáš Haišman z Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.

Razítko k trvalému pobytu dostanou lidé na 12 nových místech v Česku - ve všech krajích kromě Pardubického. Žádosti cizinců bude na pražském pracovišti vyřizovat asi padesátka úředníků, ministerstvo vnitra ale může podle zájmu jejich počet regulovat.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Denně má rukama rozhodčích projít až 400 žádostí. Dlouhé fronty při čekání na povolení k pobytu by tak měly být minulostí. „Bylo to šílené, lidi tam stáli třeba dva nebo tři dny,“ tvrdí Kolja, zprostředkovatel vízové agendy.

I když by se mělo cizinecké policii ulevit, ta není z opatření nijak nadšená. „Situaci to nijak zvlášť nezmění, protože drtivá většina cizinců, kteří stávají ve frontách, nejsou žadatelé o trvalý pobyt,“ namítá mluvčí cizinecké policie.

Největší břemeno, stovky tisíc žádostí o dlouhodobé pobyty za rok, zůstává tedy i dál na bedrech cizinecké policie. Ministerstvo ho převezme nejpozději do tří let. Už teď ale vyšlo do boje s dalším nešvarem vízové politiky - úplatou. Speciální kurýři budou žádosti některých cizinců dovážet na utajené pracoviště. Vlastní rozhodování se tak bude odehrávat bez kontaktu s klienty.

Nová pracoviště
Nová pracoviště