„Služební průkaz každého policistu zavazuje, policisté se jako první vždy musí řídit zákonem,“ dodal ministr. Podle něj veřejnost každou situaci, kdy se proti zákonu prohřeší policisté, vnímá velmi ostře. Česko-vietnamská společnost například požaduje omluvu a odškodnění pro pozůstalé. Její předseda Marcel Winter už poslal i dopis na ministerstvo vnitra a Policejní prezidium: „Zde selhali jednotlivci z policie. Takoví jednotlivci nemají v řadách policie co dělat.“
„Brněnský případ je velmi nešťastný a může bohužel vrhnout špatné světlo na práci tisíců poctivých policistů. Rád bych právě proto zdůraznil, že jde o jednotlivý případ, byť jakkoli nešťastný a tragický,“ uvedl Langer. Inspekce policie se zatím k případu nechce vyjádřit. Podle mluvčí Martiny Lídlové více k případu řekne v pondělí.

Reportáž Petry Špičkové a Pavly Sedliské
K incidentu došlo 4. ledna v Brně. Policisté byli na telefonickou žádost občanů vysláni do jednoho brněnského bytu obývaného Vietnamci. Tam vznikl údajný konflikt mezi policistou a jedním členem vietnamské komunity. Vietnamec utržil podle obvinění rány pěstí. Přitom utrpěl zlomeniny několika žeber a natržení sleziny, což se mu patrně stalo osudným. Druhý den zemřel.
Trojice policistů skončila v policejní cele. Soud dnes rozhodl, že je bude vyšetřovat na svobodě. Jednatřicetiletému policistovi hrozí za ublížení na zdraví s následkem smrti a zneužití pravomoci veřejného činitele až 15 let vězení. Jeho dva kolegové, kteří údajně napadení přihlíželi a nezakročili, jsou obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení. Podle svých nadřízených byli všichni obvinění zkušení a bezproblémoví, policejní uniformu oblékali deset let.