Automobilka Porsche v sobotu otevře supermoderní muzeum

Stuttgart (Německo) - Tuto sobotu otevře automobilka pro veřejnost Porsche nové muzeum ve Stuttgartu, které svým futuristickým vzhledem připomíná podle DPA spíše kosmickou loď či dravce. Agentura AP ho nazvala pomníkem německého inženýrství.

Motory, interaktivní obrazovky, milníky automobilky a hlavně 80 zrcadlově naleštěných aut včetně prototypů a ikon, jakým je dnes již legendární stroj s označením 911, to vše zde na návštěvníky čeká.

Stavba muzea stála 100 milionů eur

Fanoušci této automobilové továrny mohou zhlédnout model 550 Spyder, který se v roce 1955 stal osudným pro amerického herce Jamese Deana. Nechybí ani Porsche 917, které ve filmu Le Mans (1971) proslavila hollywoodská hvězda Steve McQueen, či stroj 928. Tento vůz v komedii Riskantní podnik (1983) prohnal herec Tom Cruise.

Futuristickou budovu, kterou navrhlo vídeňské projektové studium Delugan-Meissl, podpírají tři betonové pilíře. AP poznamenala, že budova jakoby pluje nad okolním průmyslovým okolím.

Stavba si podle DPA vyžádala 100 milionů eur (téměř 2,8 miliardy korun). Konstrukce muzea se skládá z 6 000 tun oceli, což je téměř stejné množství, jaké se použilo na stavbu Eiffelovy věže v Paříži.

Muzeum mělo být podle původních plánů otevřeno již v roce 2007. Ve středu Porsche slavnostně budovu představilo a v sobotu se definitivně otevře návštěvníkům.