Kolem Sněžky se prohnal orkán rychlostí 200 km/h

Pec pod Sněžkou - Na nejvyšší české hoře Sněžce v Krkonoších vál dnes v noci vítr rychlostí 196 kilometrů v hodině, tedy silou orkánu. Hodnotu naměřili polští meteorologové kolem třetí hodiny ranní na své stanici na Sněžce. K ránu vítr zeslábl a dopoledne vál rychlostí kolem 100 kilometrů v hodině. Hranice orkánu činí 118 kilometrů v hodině. Při orkánu Kyrill v lednu 2007 vál vítr na Sněžce rychlostí 216 kilometrů v hodině.

Kvůli silnému větru nyní nejede horní úsek lanovky na Sněžku. „Lanovku jsme na druhém úseku kvůli větru museli zastavit již v neděli v 17:00,“ řekl Lukáš Žižka z horní stanice lanovky na Sněžku. Horská služba kvůli silnému větru nedoporučuje hřebenové túry. Hřebeny jsou v mlze, vítr víří čerstvý sníh a viditelnost je jen do 20 metrů.

Na hřebenech fouká a hrozí laviny

Na hřebenech, které proti 1602 metrů vysoké Sněžce leží o několik set metrů níže, je vítr podstatně slabší. „Na Labské boudě dopoledne foukalo rychlostí necelých 40 kilometrů v hodině, na Luční boudě to bylo přes 40 kilometrů,“ řekl hydrometeorolog Tomáš Popelka s tím, že by během dne mohl vítr v regionu znovu zesílit. V nížinách by mohl v nárazech dosáhnout rychlosti přes 50 kilometrů v hodině, na hřebenech by v nárazech mohl mít až kolem 120 kilometrů v hodině.

Turisté v Krkonoších se také musejí vyhnout všem lavinovým lokalitám, protože platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Třetí lavinový stupeň horská služba označuje jako nejzrádnější.