Kurdský lékař Uzunoglu žaluje stát o padesát miliard korun

Praha - Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu strávil v Česku v polovině devadesátých let neprávem dva a půl roku ve vazbě s obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení. Nyní žaluje Česko o více než padesát miliard korun. Informuje o tom server iHned.cz. Kauza Uzunoglua, která se vlekla bezmála 13 let, skončila v červenci 2007. Odvolací pražský městský soud lékaře zprostil obvinění z vydírání a mučení.

Podle lékařových slov byly zmařeny miliardové obchody a navíc prý v době kdy byl ve vazbě, mu byl rozkraden majetek. Proto podal v pondělí na stát žalobu o náhradu škodu. Poukazuje na to, že před tím, než jej policie zatkla, dělal například obchodního zástupce Škody Praha v Turecku, kde zprostředkoval kontrakty na postavení několika elektráren.

Uzunoglu za nezákonnou vazbu a jako náhradu škody získal od ministerstva spravedlnosti zhruba pět milionů korun. S tou sumou ale není spokojen, píše server. „Nestačilo to ani na náklady mé obhajoby,“ podotkl Uzunoglu.

Z trestných činů obvinil Uzunoglua cizinec Gürken Gönen. Tvrdil, že ho s dalšími třemi společníky v září 1994 spoutali, okradli, bili, fotografovali v ženských šatech a násilně drželi v kanceláři po několik dní. Pražský obvodní soud za to Uzunogluovi uložil podmíněný trest dva roky vězení se zkušební dobou na pět let. Odvolací soud ale nakonec rozsudek zrušil a lékaře osvobodil. Soud pak rovněž rozhodl, že se mu Gönen má omluvit a zaplatit mu 250 000 korun za urážku na cti.

Podle Uzunoglua za jeho zatčením a vazbou stáli lidé, kterým překážel svými obchodními aktivitami. Kurdského vlastence a překladatele Karla Čapka se zastávaly během procesu mnohé osobnosti v čele s exprezidentem Václavem Havlem a následně se mu v otevřeném dopisu i omluvily za způsobené příkoří. Kvůli způsobu, jakým o něm média informovala, podal Uzunoglu již dříve řadu žalob.

Uzunogluova kauza se před dvěma týdny dostala i do Evropského parlamentu v interpelaci, kterou premiéru Mirku Topolánkovi podal předseda ústavního výboru parlamentu Jo Leinen.