Obama do Prahy asi dorazí, přijet má i Clintonová a Gates

Praha - Americký prezident Barack Obama zřejmě v dubnu dorazí do Prahy na schůzku mezi EU a USA. Je možné, že s ním do metropole přijedou i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates. Obama by mohl přijet buď 4., nebo 5. dubna. Praha o schůzku usiluje z titulu země, která momentálně EU předsedá. Americké velvyslanectví v Praze ani Hrad cestu zatím oficiálně nepotvrdily.

Obama se do Evropy chystá mimo jiné na summit NATO a do Londýna na ekonomický summit G20, kde se budou světové politické špičky zabývat světovou hospodářskou krizí.

Do země pozval Obamu ihned po jeho inauguraci 21. ledna prezident Václav Klaus. „Vážený pane prezidente, doufám, že Vás budu moci přivítat osobně jménem celé naší země zde na Pražském hradě a že během Vašeho prezidentství se budou vztahy mezi našimi zeměmi nadále dynamicky rozvíjet,“ napsal tehdy Obamovi Klaus.

Pokud 44. prezident Spojených států do Prahy skutečně dorazí, jednání se budou týkat hlavně dalších záměrů Spojených států s výstavbou protiraketové obrany USA, jejíž součástí by měl být i radar v českých Brdech. Nová americká administrativa dosud ale s tím, co učiní s projektem protiraketového štítu ve střední Evropě, váhá. Obama není hlasitým zastánce programu, ale současně také nenaznačil, že počítá s jeho zrušením.

USA loni v červenci podepsaly s ČR smlouvy umožňující postavit radar v Brdech, ale dohody ještě musí ratifikovat Poslanecká sněmovna ČR. Clintonová po jednání s českým protějškem ve Washingtonu v polovině února uvedla, že Američané plány na výstavbu systému přezkoumají, pokud uvidí pozitivní změnu v chování Íránu. Obama zatím své záměry neodhalil. Zdůraznil pouze, že systém musí být vyzkoušený, účinný s ohledem na vynaložené peníze a nesmí odvádět zdroje z jiných priorit národní bezpečnosti. Experti na obrannou a zahraniční politiku ale považují Obamovo neustálé opakování těchto tvrzení za signál, že s pokračováním protiraketového programu Bushovy administrativy váhá.