Třebíčská nemocnice se odvolala proti odškodnění za záměnu dětí

Třebíč - Nemocnice Třebíč dnes podala odvolání proti rozsudku Krajského soudu v Brně v případu záměny novorozenců. Rodina Libora Broži v něm vysoudila 1,2 milionu korun a rodina Čermákových 2,1 milionu korun. Rodiny již dříve uvedly, že se odvolávat nebudou, protože chtějí mít po procesu klid. Nyní ale podle svého právního zástupce Igora Veleby budou muset opět obhajovat svůj požadavek na odškodnění za psychickou újmu, která jim záměnou děvčat vznikla.

„Soud prvního stupně nepřihlédl k nemocnicí tvrzeným skutečnostem a navrhovaným důkazům, na základě provedených důkazů pak došel k nesprávným skutkovým zjištěním,“ řekl právní zástupce nemocnice Ondřej Dostál. Nemocnice Třebíč se dále odvolala „proti nepřiměřenosti zadostiučinění přiznaného soudem“.

„Je to jejich právo, stěhuje se to na Vrchní soud. Trošku mě to překvapuje. Myslel jsem si, že ta negativní medializace vůči nim je také nepřijatelná, že by také měli chtít spíše klid. Patrně pořád ještě jsou ty nemocnice veřejnoprávní, prostě to nevnímají, je jim to jedno, že se o nich mluví špatně,“ okomentoval rozhodnutí nemocnice Veleba. „My tam samozřejmě také s mnoha aspekty nesouhlasíme, ale klid měl pro rodiny velkou hodnotu, proto jsme se neodvolali,“ dodal.

Výši odškodného určil brněnský soud 30. ledna. Soudce Michal Ryška rozhodl, že třebíčská nemocnice bude muset za záměnu Nikoly a Veroniky, která se stala po jejich narození v prosinci 2006, vyplatit jejich rodinám celkové odškodnění ve výši 3,3 milionu korun. Rodiny požadovaly 12 milionů korun, nemocnice nabízela 600.000 korun. Částka 3,3 milionu korun, kterou soud stanovil, byla nejvyšším přiznaným odškodným za způsobenou citovou újmu v České republice.