Nejvyšší soud: Katedrála svatého Víta patří státu

Brno - Chrám svatého Víta na Pražském hradě patří státu. Potvrdil to Nejvyšší soud (NS), který odmítl dovolání katolické církve. Podle mluvčího soudu bylo dovolání zamítnuto kvůli tomu, že "soudy nemohou libovolně, bez příslušných zákonů vracet cestou projednání určovacích žalob majetek odňatý církevním subjektům komunistickým režimem". Proti rozhodnutí se nelze odvolat, v úvahu připadá ústavní stížnost. Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora už prohlásil, že Metropolitní kapitula se obrátí na Ústavní soud, rozsudek prý nepovažuje za spravedlivý. Kdyby neuspěla ani tam, zvažuje se obrátit i na Evropský soud ve Štrasburku.

„Svým způsobem se toto vyústění kauzy dalo očekávat vzhledem k předchozím rozhodnutím, myslím ale, že to znovu může rozdmýchat vášně,“ komentoval verdikt soudu historik Jaroslav Šebek. „Rozhodnutí jsme předpokládali a z pohledu Pražského hradu se nic nemění,“ doplnil mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Rozhodnutí soudu respektuje, byť se s ním neztotožňuje, i Jiří Čunek, šéf lidovců - strany, která má ve svých řadách mnoho katolíků. Čunek si myslí, že by chrámy měly zůstat těm, kterým vždy patřily - tedy církvi.

Historik Šebek mluví o tom, že dnešní verdikt je další porážkou církve v poslední době. Dosud totiž nebylo rozhodnuto o majetkovém vyrovnání s církvemi. Podle něj má spor o katedrálu hlubší kořeny; projektují se do něj všechny spory mezi státem, církví a společností, které spolu vedou už od 19. století.

Podle prvního verdiktu se měl sv. Vít vrátit církvi 

Spor mezi státem a církví trvá od roku 1992. Pražské soudy původně nařídily navrácení chrámu církvi, která památku dokonce nakrátko převzala. Poté však do sporu poprvé zasáhl Nejvyšší soud s opačným stanoviskem. Svůj názor opřel o vládní nařízení z roku 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu. Podle něj chrám náleží všemu československému lidu. Soudy byly v novém řízení vázány názorem NS a rozhodly ve prospěch státu. Církev to ostře kritizovala. Stejně tak jí vadil přístup justice k celé kauze - například kardinál Miloslav Vlk kritizoval, že u NS rozhodoval o katedrále i František Ištvánek, který má komunistickou minulost. Proti podjatosti Ištvánka podala církev už dříve námitku, ale neuspěla. Podle NS k tomu nebyl důvod, navíc o kauze rozhodoval tříčlenný senát a nikoliv samotný Ištvánek. Právě kvůli složení senátu označil mluvčí Pištora dnešní verdikt za nespravedlivý.

Katedrála je nejnavštěvovanějším českým chrámem a jedním ze symbolů české státnosti. Byla místem korunovace českých králů. V její kryptě jsou uloženy ostatky významných českých panovníků, šlechticů a církevních hodnostářů. V katedrále jsou rovněž uschovány české korunovační klenoty.

/*json*/{"map":{"lat":50.090958063,"lng":14.4002866745,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Spor o vlastnictví katedrály se táhne skoro 17 let

 • Prosinec 1992 - První žaloba o určení vlastnictví katedrály. Podala ji na Kancelář prezidenta republiky (KPR) Náboženská matice a pak se k ní přidaly další náboženské organizace.
 • Prosinec 1994 - Pražský obvodní soud rozhodl, že vlastníkem chrámu je Katolický metropolitní kostel u sv. Víta, KPR se odvolala.
 • Březen 1998 - Skupina poslanců se obrátila na Ústavní soud, aby se zrušily normy z 50. let, podle kterých byla katolická církev v područí komunistické moci a chrám byl proto církvi odebrán. ÚS zákony nezrušil.
 • Srpen 2005 - NS rozhodl, že církev bude ve sporu o katedrálu zastupovat Metropolitní kapitula sv. Víta. O to se totiž vedly spory.
 • Říjen 2005 - Pražský obvodní soud znovu rozhodl, že katedrála patří církvi.
 • Červen 2006 - Soud vyšší instance verdikt potvrdil.
 • Září 2006 - Správa Pražského hradu předala katedrálu církvi.
 • Leden 2007 - NS zrušil oba předchozí rozsudky - církev tak měla katedrálu vrátit zpět státu.
 • Únor 2007 - Kardinál Miloslav Vlk odmítl návrh Cyrila Svobody, aby církev a stát spravovaly katedrálu společně.
 • Březen 2007 - NS prohlásil, že by církev měla předat katedrálu státu.
 • Duben 2007 - Stát převzal katedrálu od církve.
 • Září 2007 - Pražský obvodní soud tentokrát rozhodl, že katedrála patří státu, církev se odvolala.
 • Duben 2008 - Soud vyšší instance potvrdil verdikt, církev se dovolala k NS.
 • Březen 2009 - NS verdikt potvrdil.
Katedrála Sv. Víta
Zdroj: ČTK
Autor: Třeštík Jan