ODS „nakupuje“ další černé duše

Praha - ODS má v místním sdružení na jihu Čech takzvané „černé duše“.  Členské příspěvky neplatí a o svém členství v největší vládní straně nevědí. Jde o obyvatele českobudějovického sídliště Máj, kteří mají být ale členy místního sdružení v 20 kilometrů vzdáleném Neplachově. Píše o tom poslední vydání časopisu Týden. Šéf sdružení Václav Baštýř možnost černých duší odmítl. Noví členové žijí v Českých Budějovicích ve stejné ulici a před třemi lety hromadně vstoupili do ODS.

Jejich příběh dokládá to, že účelové nabírání straníků je v české politice obecně, nejen v ODS, běžné, uvádí Týden. Sahá se prý k němu vždy, když je potřeba změnit poměr sil ve straně.

Podle interních stranických zápisů se občanským demokratům ve stejný den upsali všichni příbuzní či známí Emila Bledého. Vstoupili do místního sdružení v Neplachově. Nic neplatili, v zápisu z jednání rady místního sdružení ODS Neplachov však stojí, že na konci roku 2005, kdy do této buňky vstoupilo najednou 36 lidí, bylo na příspěvcích vybráno téměř 17 tisíc korun.

Šéf neplachovského sdružení Václav Baštýř je úspěšný podnikatel. Možnost „černých duší“ nepřipouští. To, že se někteří lidé z Českých Budějovic, především ze sídliště Máj, kde funguje hned několik místních buněk ODS, upsali až ve vzdáleném Neplachově, Baštýře nepřekvapuje. Prohlásil, že do jeho sdružení vstoupili lidé dokonce až z Moravy, aby ho podpořili.

V Jižních Čechách a na Ústecku počet členů ODS narůstá

Jižní Čechy patří spolu s Ústeckem k několika málo krajům, kde členská základna ODS narůstá. Loni tu přibylo 316 členů, drtivá většina vstoupila do několika českobudějovických sdružení, která na podzimním regionálním sněmu podpořila volbu nového šéfa jihočeské ODS, českobudějovického lékaře Martina Kubu.

Vyměnilo se také obsazení výkonné rady ODS. Za Jižní Čechy ji nově zastupují Martin Kuba, podnikatel z Hluboké Pavel Dlouhý a Zdeněk Blažek, předseda představenstva českobudějovické teplárny. Ke všem z nich má Václav Baštýř poměrně blízko.

Černé duše v Ústeckém kraji měly pomoci Gandalovičovi

Kvůli hromadnému „nákupu“ černých duší rozpustila ODS v lednu stranické buňky v Horním Jiřetíně a Mariánských Radčicích v Ústeckém kraji. Noví členové tam měli pomoci obhájit stranickou funkci místopředsedovi Petru Gandalovičovi. Stranická organizace v Dubí, jíž tehdy přibylo nejvíce členů, funguje dál.

Sídliště Máj
Sídliště Máj
Více fotek
  • Sídliště Máj autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/709/70816.jpg
  • Petr Gandalovič autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/565/56477.jpg