Evropský parlament chce bezpečnější auta

Štrasburk - Evropský parlament schválil zavedení nových povinných bezpečnostních prvků pro automobily. Nové vozy by měly být od roku 2011 vybavovány systémem elektronické kontroly stability (ESC). Návrh počítá i s povinným používáním pneumatik s nízkým valivým odporem. Cílem je zvýšit bezpečnost na silnicích a snížit ročně počet obětí dopravních nehod až o tisíce i pomoci v boji se změnami klimatu. Navrhovaná opatření by ovšem mohla zvýšit ceny automobilů.

S návrhem zlepšit bezpečnostní vybavení aut přišla loni na jaře Evropská komise. Ta ovšem požadovala, aby změny byly závazné až od roku 2012. Aby norma prošla, musí s ní souhlasit členské státy EU. Podle zdroje z českého předsednictví unie však ohledně zavádění nových bezpečnostních prvků do aut existuje mezi členskými státy shoda.

Elektronická kontrola stability (ESC) se aktivuje, když řidič ztrácí třeba na zledovatělém povrchu nad vozidlem kontrolu. ESC díky řadě čidel rozpozná riziko smyku a zapojením brzd vozidlo navede zpět na původní směr jízdy. Systém je nyní v základní výbavě hlavně u vozů vyšších kategorií.

Zákonodárci také požadují, aby se během dvou let začaly povinně používat pneumatiky s nízkým valivým odporem. Tyto pneumatiky šetří palivo tím, že snižují odpor při pohybu pneumatiky, který vzniká zejména deformací kola, pneumatiky nebo vozovky. Snižují i hlučnost.

Europoslanci dali také zelenou tomu, aby nákladní vozy a další těžké automobily byly vybaveny vyspělými systémy nouzového brzdění (AEBS) a systémy varování při vybočení z jízdního pruhu (LDW).

Evropský parlament sice požaduje zavést změny od roku 2011, v některých případech ale povoluje přechodné období až do roku 2018. EK už loni připustila, že by navrhovaná opatření mohla zvýšit cenu automobilu až o 300 eur v závislosti na typu a vybavení. Řidičům by se dodatečné náklady měly vrátit během několika let, protože díky nim ušetří za benzin nebo naftu.